- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich - http://arch.krasp.org.pl -

Optymalne wykorzystanie europejskich funduszy na badania

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej znacząco zwiększyło liczbę źródeł finansowania badań naukowych i działań je wspomagających. Optymalne korzystanie z nich stało się dużo bardziej skomplikowane. Zasady korzystania z Programu Ramowego, Programu na rzecz Konkurencyjności i Innowacji CIP czy funduszy strukturalnych istotnie różnią się od siebie. Pomoc w znalezieniu właściwego źródła znaleźć można w Praktycznym Przewodniku po funduszach UE na badania i innowacje [1].

Europejskie fundusze na badania naukowe i działania wspomagające znaleźć można w 7 Programie Ramowym [2], Programie Ramowym na rzecz Konkurencyjności i Innowacji CIP [3] czy też funduszach strukturalnych [4]. Instrumenty te różnią się od siebie celami, zasadami uczestnictwa, sposobem finansowania czy terminami konkursów. Bardzo często zainteresowani nie potrafią skorzystać z oferowanych możliwości ze względu na rozproszenie i niespójność informacji.

Lukę tą zapełnia Praktyczny Przewodnik po funduszach UE na badania i innowacje [1], opracowany przez Komisję Europejską. Ma on pomóc potencjalnym beneficjentom znaleźć drogę do odpowiedniego instrumentu finansowania oraz zidentyfikować program, który będzie dla nich najodpowiedniejszy [5]. Przewodnik pokazuje w jaki sposób można wykorzystać synergię funduszy – jak je w praktyce łączyć [6] by uniknąć niedozwolonego równoległego finansowania.

Podręcznik jest także dostępny w postaci tzw. mapy myśli [7].