- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich - http://arch.krasp.org.pl -

Współpraca KRASP z DSW

KRASP – Deutsches Studentenwerk

Deutsches Studentenwerk [1] ma długą tradycję. Został założony przez nauczycieli akademickich i studentów po I Wojnie Światowej w celu zmniejszenia problemu ubóstwa wśród studentów. Od 1921 roku Studentenwerk angażuje się we wsparcie studentów w kwestiach socjalnych, gospodarczych, kulturalnych oraz w opiekę zdrowotną; oferując zakwaterowanie w akademikach oraz wyżywienie w stołówkach i kafeteriach. Jednocześnie Sudentenwerk zapewnia finansowanie studiów m. in. poprzez państwowe stypendia socjalne (BAFöG) i własne kasy zapomogowo-pożyczkowe. Wspiera on również internacjonalizację szkolnictwa wyższego, pomagając studentom z zagranicy odnaleźć się na niemieckich uczelniach.

Studentenwerk w liczbach:

W środowisku akademickim w Niemczech działa obecnie 58 Studentenwerków, które wspierają ponad 2 mln studentów studiujących w 300 uczelniach, w 180 ośrodkach akademickich. We wszystkich gremiach Studentenwerku, reprezentowani są studenci i nauczyciele akademiccy. Działalność prowadzona przez te instytucje jest finansowana m.in. z własnych przychodów (65%), subwencji danego landu (11%) oraz składek studentów (14%). Do zadań Studentenwerku należą: rozdział pomocy materialnej; zarządzanie domami studenckimi, stołówkami, klubami, kafeteriami; pomoc dla studentów niepełnosprawnych; pomoc dla studentów z dziećmi; wspieranie kultury studenckiej.

Studentenwerk prowadzi również współpracę zagraniczną. Poza współpracą z KRASP (od 1997), Deutsches Studentenwerk od ponad 30 lat ściśle współpracuje z francuskim CROUS-em.

Informacja na temat dotychczasowej współpracy

Już od ponad 10 lat kolokwia polsko-niemieckie i niemiecko-polskie są formą współpracy środowisk zaangażowanych w sprawy studenckie (pozadydaktyczne) w obszarze szkolnictwa wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec.

Kolokwia służą rozszerzaniu i umacnianiu kontaktów partnerskich oraz wymianie doświadczeń pomiędzy niemieckimi organizacjami Studentenwerk (STW) a organami bądź jednostkami zajmującymi się sprawami studenckimi w polskich szkołach wyższych. Dzięki tym spotkaniom nawiązano wiele owocnych kontaktów bilateralnych pomiędzy uczelniami lub ośrodkami akademickimi w Polsce i Studentenwerkami w Niemczech.

Kolokwia odbywają się zasadniczo co dwa lata, na przemian tj. jako kolokwia niemiecko-polskie (organizowane przez lokalne Studentenwerki w Niemczech), i polsko-niemieckie (organizowane przez uczelnie wyższe w Polsce).

Grupa Robocza

Nad organizacją kolokwiów od strony merytorycznej czuwa Polsko-Niemiecka Grupa Robocza, której propozycję utworzenia przedstawił Sekretarz Generalny DSW Achim Meyer auf der Heyde. Prezydium KRASP wyraziło poparcie dla tych działań, co nadało Grupie Roboczej status ogólnopolskiej reprezentacji uczelni publicznych. Propozycję udziału w Grupie Roboczej przedstawiono prorektorom ds. studenckich lub nauczania uczelni wyższych, zaangażowanych we współpracę polsko-niemiecką w zakresie spraw studenckich w ramach dotychczasowych kolokwiów oraz stosunków bilateralnych z STW. Większość stanowiły uczelnie publiczne, ale zwrócono się także do uczelni niepublicznej, oraz do fundacji działających na polu spraw socjalnych studentów. Ponadto stosowne informacje zostały przekazane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podjęto również próbę zainteresowania współpracą, poprzez udział w Grupie Roboczej, uczelni mniej aktywnych na tym polu, a więc rolniczych, ekonomicznych, medycznych.

Doświadczenia z pracy Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej wskazują na celowość kontynuacji tej formy przygotowania kolokwiów, jednak ze względu na kadencyjność władz rektorskich w Polsce istnieje problem ciągłości funkcjonowania takiej Grupy. W obecnym stanie organizacji środowiska uczelni publicznych jedynie KRASP jest instytucją mogącą zapewnić ciągłość takich działań, jak kolokwia polsko-niemieckie. Od czerwca 2009 r. prace Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej z upoważnienia KRASP koordynuje prof. Adam Hamrol. W skład Grupy [2] wchodzi po 10 osób z każdej ze stron.

Ostatnie spotkania z cyklu spotkań Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej odbyły się:
25 lutego 2011 r. [3] na Politechnice Poznańskiej,
– 14-15 kwietnia 2011 r. w Weimarze, gdzie w pełnym składzie Grupa Robocza obradowała nad zagadnieniami dotyczącymi najbliższego Polsko-Niemieckiego Kolokwium, które odbyło się w Poznaniu w Politechnice Poznańskiej w dniach 27-29 czerwca 2012 r.

Program [4]

Kolokwia

Jak dotąd, odbyły się następujące kolokwia:
• Seminarium Niemiecko-Polskie w Cottbus (STW Cottbus) 1997 r.;
• Kolokwium Polsko-Niemieckie, Wrocław-Duszniki Zdrój (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski) 1998 r.;
• Kolokwium Niemiecko-Polskie w Erlangen (STW Erlangen-Nürnberg) 2000 r.;
• Kolokwium Niemiecko-Polskie w Bonn (STW Bonn) 2004 r.;
• Kolokwium Polsko-Niemieckie w Gdańsku (Politechnika Gdańska) 2005 r.;
• Kolokwium Niemiecko-Polskie w Wuppertalu (HSW Wuppertal) 2006 r.;
Kolokwium Polsko-Niemieckie w Krakowie (AGH) 2008 r. [5] ;
Kolokwium Niemiecko-Polskie w Rostoku (STW Rostok) 2010 r.; [6]
• Kolokwium Polsko-Niemieckie w Poznaniu (Politechnika Poznańska) 2012 r.;

W Polsce sprawy studenckie są prowadzone przez uczelnie wyższe, a nie w ośrodkach akademickich. To rozwiązanie ma określone zalety, do których należy między innymi bliski kontakt studentów i służb uczelnianych, pracujących na ich rzecz. Wadą takiego rozwiązania jest niewątpliwie rozproszenie sił i środków służących studentom.

W odniesieniu do współpracy z DSW brak reprezentacji środowiska stał się przyczyną trudności organizacyjnych, które doprowadziły do zakłócenia cyklu kolokwiów w roku 2002.

Konferencje

W dniach 11-13 lipca 2011 r. w Berlinie odbyła się konferencja Development of Social Dimension-Stocktaking and Future Perspectives of Student Services/Student Affairs in the European Higher Education Area.Więcej informacji na temat konferencji… [7]
Sprawozdanie z konferencji

Musisz się zalogować, żeby uzyskać dostęp do części treści
Login: Hasło: