Wprowadzona reformą szkolnictwa wyższego Karta Praw Studenta została podpisana podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbary Kudryckiej z rektorami uczelni polskich. W spotkaniu, które odbyło się 20 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uczestniczyło ponad 120 rektorów publicznych i niepublicznych szkół wyższych. W imieniu rektorów dokument sygnował przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Według Karty Praw Studenta student jest najważniejszym podmiotem uczelni i ma równe szanse w dostępie do bezpłatnych studiów na drugim kierunku. Prawa studenta chroni obowiązkowa umowa cywilno-prawna z uczelnią, która nie może pobierać opłat za egzaminy i podstawowe usługi administracyjne oraz opłat nieprzewidzianych w umowie. Każdy student ocenia pracę nauczyciela akademickiego i ma prawo do jawnej obrony pracy dyplomowej. Uczelnia natomiast ma prowadzić monitoring losów zawodowych absolwentów w celu dostosowania programów do potrzeb rynku pracy i działać na rzecz szybkiej aktywizacji zawodowej absolwentów poprzez rzecznika praw absolwenta.
Jak zapewniła w komunikacie prasowym minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, resort będzie na bieżąco sprawdzał przestrzeganie zasad zawartych w tym dokumencie.