19.05.2015
Ponad stu rektorów w Łodzi
Zaproszenie na konferencję prasową
W czwartek 21 maja rozpoczną się trzydniowe obrady Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do Łodzi przyjedzie ponad stu rektorów z całej Polski i wielu gości reprezentujących świat nauki. Wizyta rektorów zorganizowana w tym czasie uświetnia obchody jubileuszu 70-lecia Akademickiej Łodzi.
Swoją obecność na posiedzeniu Zgromadzenia Plenarnego KRASP potwierdzili m.in. prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Woźnicki, Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes FRP, Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, prof. Andrzej Zoll, przewodniczący Komitetu Etyki przy PAN, a także Fabien Flori, przewodniczący Stowarzyszenia Uniwersytetów Frankofońskich i prof. Jean-Pierre Finance, przedstawiciel Konferencji Rektorów Uniwersytetów Francuskich i wielu innych znamienitych gości ze świata nauki, gospodarki i polityki.
W czasie Zgromadzenia Plenarnego w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowany zostanie, także na konferencji prasowej, program rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku, przygotowany przez Państwa Rektorów. Głównym jego celem jest określenie zasadniczych nowych ram, mających na celu zdynamizowanie roli szkolnictwa wyższego i nauki w rozwoju i modernizacji naszego kraju.
Omawiany będzie również udział polskich naukowców w programie Horyzont 2020, wysokość wkładu własnego uczelni w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój oraz Regionalnych Programach Operacyjnych, od którego zależy poziom wysokości wykorzystania środków unijnych przez uczelnie i ich dalszy rozwój. Rektorzy będą dyskutować nad polityką otwartego dostępu do treści i wyników badań naukowych, etyką w badaniach oraz Europejską Kartą Naukowca. Podejmowane będą kwestie dotyczące m.in. możliwości i barier systemów antyplagiatowych. Ważnemu i aktualnemu problemowi konsolidacji uczelni i powstawaniu związków uczelni poświęcona będzie specjalna sesja z udziałem gości zagranicznych.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesława Banysia oraz prof. Stanisława Bieleckiego, wiceprzewodniczącego KRASP i rektora Politechniki Łódzkiej, świętującej tego dnia na posiedzeniu Senatu jubileusz 70-lecia, serdecznie zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek (22 maja) o godzinie 11:00 w sali Senatu w rektoracie Politechniki Łódzkiej.
Z wyrazami szacunku
dr inż. Ewa Chojnacka, rzecznik prasowy PŁ
dr Magdalena Ochwat, asystent Przewodniczącego KRASP
12.12.2014
Trójstronne spotkanie rektorów uczelni polskich, niemieckich i ukraińskich
15 grudnia 2014 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie organizowane przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Niemiecką Konferencję Rektorów (HRK), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) z przedstawicielami Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine URHEIU) oraz Ambasady Niemiec i Ukrainy w Polsce.
Konferencje rektorów reprezentowane będą przez członków Prezydiów oraz ich Przewodniczących: JM Rektora UŚ, prof. Wiesława Banysia (KRASP), prof. Horsta Hipplera (HRK) oraz prof. Leonida Huberskiego (URHEIU).
Inicjatywa ma na celu omówienie instytucjonalnych strategii współpracy akademickiej, najlepszych praktyk w tym zakresie, wspólnych projektów badawczych, możliwości ich finansowania oraz wskazania istniejących mechanizmów europejskich, polskich i niemieckich możliwych do wykorzystania w tych celach.
Podczas spotkania nastąpi również oficjalne podpisanie umowy o współpracy między Niemiecką Konferencją Rektorów ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy. W maju 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim nastąpiło już uroczyste podpisanie ramowej umowy o współpracy KRASP i Związku Rektorów Uczelni Ukrainy, zrzeszającego 125 rektorów uczelni ukraińskich. Głównym celem porozumień jest m. in. doprowadzenie do zwiększenia mobilności akademickiej, wymiany studenckiej i naukowej, realizowanie wspólnych projektów badawczych oraz lepsze wykorzystanie osiągnięć uczonych obu krajów dla rozwoju nauki w Polsce i na Ukrainie.
Serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która dotyczyć będzie przedstawionej wyżej tematyki. Odbędzie się ona w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Pałac Kazimierzowski (rektorat UW), I piętro, Sala Złota o godzinie 11:00. W poniedziałkowym spotkaniu udział wezmą również m.in. przedstawiciele: Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Punktu Kontaktowego, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Jednym z priorytetów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zrzeszającej 107 rektorów akademickich uczelni publicznych i niepublicznych, jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. W szkolnictwie wyższym umiędzynarodowienie postępuje dużo szybciej niż w nauce. W 2013 roku w październiku, przy ogromnym wsparciu Ambasady RP w Brazylii, KRASP już podpisał z CNPq (Krajową Radą Rozwoju Naukowego i Technologicznego) duże porozumienie w ramach brazylijskiego programu „Nauka bez Granic”, dotyczące wymiany studentów i doktorantów, a także ramową umowę o współpracy ze swoim odpowiednikiem w Brazylii – CRUB (Conselho de Reitores das Universidades Brasileiras, która zrzesza 152 rektorów uczelni brazylijskich).
Współpraca KRASP z konferencjami rektorów, a więc i z uczelniami, wielu krajów, także odległych, jak np. Brazylia, jest bardzo intensywna, ale pamiętamy, oczywiście, też o tym, że współpraca z naszymi najbliższymi sąsiadami jest absolutnie ważna, zwłaszcza wtedy, kiedy z trzech stron są możliwości wzajemnego wspomagania się.
W polskich uczelniach studiuje już 35.983 obcokrajowców, z tego prawie połowa to Ukraińcy. W roku akad. 2013/14 w Polsce studiuje 35.983 studentów zagranicznych ze 149 krajów, czyli o 6811 więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 23). Według najnowszych danych udostępnionych przez GUS, najwięcej studentów zagranicznych przyjechało na polskie uczelnie z Ukrainy (15.123), Ukraińcy stanowią już 42% ogółu studentów zagranicznych w Polsce.
Przewidywany czas konferencji 30 minut.
Z serdecznymi pozdrowieniami
dr Magdalena Ochwat
Dyrektor Gabinetu Rektora UŚ
Asystent Przewodniczącego KRASP
40-007 Katowice
ul. Bankowa 12
tel. 032/359-22-00
fax 032/359-20-55
e-mail: magdalena.ochwat@us.edu.pl
tel. kom. 504 048 453
15.10.2014
Ponad 100 Rektorów w Gdańsku
Od 16 do 18 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej odbędzie się posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
W tych dniach Gdańsk gościć będzie ponad 100 Magnificencji Rektorów z całej Polski oraz między innymi Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, prof. Bogdana Dombrowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, prof. Jerzego Woźnickiego, Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Antoniego Tajdusia, Przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, prof. Michała Karońskiego Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki, dr. Zygmunta Krasińskiego, Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego do Programu Ramowego Horyzont 2020, prof. Patrice Neau (Président de l’Université franco-allemande) Rektora Uniwersytetu Francusko – Niemieckiego.
W trakcie posiedzenia rektorzy dyskutować będą między innymi nad programem rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020, w tym deregulacji w szkolnictwie wyższym i nauce oraz wariantowego finansowania szkolnictwa wyższego. Aktualny algorytm, od którego uzależniona jest dotacja zbudowany jest przede wszystkim na podstawie wskaźników ilościowych, a nie jakościowych. To wymaga zmiany.
Podejmiemy także temat cyfrowych uczelni, cyfrowej nauki i cyfrowego kształcenia w kontekście rozwoju i modernizacji naszego kraju. Podpisana zostanie również ramowa umowa pomiędzy KRASP i KPK (Krajowym Punktem Kontaktowym) o współpracy i wspieraniu wspólnych działań na rzecz udziału polskich zespołów badawczych w Programie Horyzont 2020. Ponadto w ramach współpracy międzynarodowej zaprezentowana zostanie koncepcja funkcjonowania Uniwersytetu Francusko – Niemieckiego, uzupełnionego o udział Polski. Omawiane będę także aspekty Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w kontekście współpracy uczelni z partnerami zewnętrznymi.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesława Banysia oraz Rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Henryka Krawczyka serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się 17 października ( tj. w piątek) o godzinie 13:00, w Sali Senatu w Gmachu Głównym PG. Gościem konferencji będzie prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prosimy o potwierdzenie przybycia do czwartku, 16 października do godz. 10.00 na adres e-mail: biuro.prasowe@pg.gda.pl lub telefonicznie: 58/347 29 99.
Serdecznie zapraszamy
dr Magdalena Ochwat
Asystent Przewodniczącego KRASP
Ewa Kuczkowska
Biuro prasowe Politechniki Gdańskiej
Partner KRASP: Bank Millennium Spółka Akcyjna
15.05.2014
Odpowiedzi partii politycznych na pytania dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego w Europie
W związku z toczącą się już od pewnego czasu debatą nad przyszłością szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie i w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę niezwykle ważną rolę, jaką Parlament Europejski i Komisja Europejska mają do odegrania w kształtowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego, trzy Konferencje Rektorów: Francji (CPU – Conférence de Présidents des Universités), Niemiec (HRK – Hochschulrektorenkonferenz) i Polski (KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) postanowiły zadać przewodniczącym wszystkich partii politycznych, delegujących swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, 10 pytań (7 pytań odnoszących się do kwestii ogólnoeuropejskich i 3 pytania dotyczące kwestii krajowych: treść pytań znajduje się na stronie) dotyczących przyszłości szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie z ich perspektywy.
Odpowiedzi partii politycznych Francji, Niemiec i Polski, które uzyskaliśmy do tej pory, na pytania zawarte w kwestionariuszu podajemy do publicznej wiadomości. Opublikowane są one na stronach internetowych wszystkich trzech konferencji rektorów:
Rozpowszechnione są one także w środowiskach akademickich naszych krajów.
Komentarz Przewodniczącego KRASP, prof. zw. dra hab. Wiesława Banysia
Pytania dotyczyły najważniejszych kwestii rozwoju szkolnictwa wyższego i Europy z perspektywy środowiska akademickiego. Zostały one zadane przez KRASP w lutym br. wszystkim partiom politycznym w Polsce, które delegują swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.
Przekazane nam dotychczas odpowiedzi przez PSL, SLD i PO pokazują zaangażowanie tych partii w rozwój szkolnictwa wyższego i nauki w Europie i w Polsce. Generalnie idą one w podobnym kierunku, niemniej jednak nie w każdym przypadku odpowiedzi były na tyle szczegółowe, by można było na ich podstawie wysnuć konkretne wnioski.
Pierwsze wrażenie, jakie można odnieść z lektury przedłożonych propozycji, jest takie, że być może trzeba nam większej determinacji w przekonywaniu partnerów w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej do naszych celów i naszych racji i nie traktowanie tego, co jest i zostało dotychczas zauważone (np. suponowany brak woli politycznej do bardziej zdecydowanych ruchów finansowych i legislacyjnych na rzecz szkolnictwa wyższego i nauki w UE), jako rzecz niezmienną.
To od umiejętnego i zdecydowanego przekonywania innych do naszych racji – krajowych i europejskich – w funkcji przyszłościowego inwestowania w edukację i badania naukowe, które są warunkiem nowoczesności Europy i jej przewagi konkurencyjnej we wszystkich aspektach, będzie zależało np. to, czy budżet Horyzontu 2020, przy ewentualnej jego rewizji będzie się zwiększał czy zmniejszał, czy finansowanie szkolnictwa wyższego i nauki w poszczególnych krajach będzie na odpowiednim uzgodnionym poziomie, i czy uda się nam np. przezwyciężyć przeszkody legislacyjno-finansowe w mobilności pracowników akademickich i studentów, która jest warunkiem koniecznym realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
W tym kontekście warto zauważyć, iż tylko jedna z partii mówi o potrzebie ustalenia obligatoryjnych minimów nakładów na badania i rozwój w poszczególnych krajach UE, tak by można było osiągnąć w skali UE nakłady w wysokości 3% PKB i tylko jedna z nich mówi o potrzebie wyłączenia inwestycji w szkolnictwo wyższe i naukę z podstawy obliczania zadłużenia wewnętrznego w krajach UE.
Wszystkie partie wspierają w sposób generalny ideę tworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej, jedna z nich proponuje jednak przełożenie jej finalizacji na bardzo odległy r. 2020, natomiast żadna z nich nie odnosi się do problemów w tworzeniu tej przestrzeni w sposób bardziej konkretny, np. w części dotyczącej mobilności pracowników, do kwestii wynagrodzeń w przypadku czasowej pracy poza swoim krajem, przenoszenia składek ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego i naliczania składek emerytalnych, co stanowi jedną z zasadniczych aktualnie, i niezwykle trudnych do usunięcia, przeszkód w realizacji mobilności w ramach EPB.
Żadna z partii nie podjęła też wątku relacji nakładów na badania podstawowe i stosowane w programie Horyzont 2020. Tylko jedna z partii wskazuje na potrzebę szerszego udziału przedstawicieli ciał kolegialnych reprezentujących środowiska naukowe (jak np. European University Association), a nie tylko indywidualnych członków środowiska naukowego, w dialogu społecznym, dotyczącym zagadnień szkolnictwa wyższego i nauki w EU.
Wszystkie partie postulują zwiększanie wydatków na badania i rozwój do poziomu przewidywanego w r. 2020, ale tylko jedna z nich mówi o ustawowych gwarancjach takiego wzrostu, o co nasza Konferencja zabiega już od pewnego czasu, dwie z nich mówią o ulgach fiskalnych dla inwestujących w innowacje przedsiębiorcach, tak by spowodować, ażeby nakłady pozabudżetowe na badania i rozwój były większe.
Wszystkie partie mówią o konieczności zwiększenia mobilności studentów i pracowników akademickich, ale tylko jedna z nich mówi o potrzebie utworzenia krajowej agencji wymiany studentów, co jest nawiązaniem do propozycji KRASP z 2007 r. ustanowienia, na wzór DAAD i Campus France, Polskiej Agencji Wymiany Akademickiej (PAWA), bez której trudno będzie osiągnąć wyższe wskaźniki internacjonalizacji, przez wszystkie partie traktowane jako ważne.
Cieszy generalnie pozytywne podejście do zmiany sposobu finansowania uczelni, odchodzącego od wskaźników wyłącznie ilościowych, w tym liczby studentów, ale żadna nie mówi o konieczności długofalowej polityki w zakresie szkolnictwa wyższego (np. kwestia Strategii szkolnictwa wyższego i nauki, której wciąż nie mamy i skorelowanej z nią obligacji stabilnego finansowania szkolnictwa wyższego, choć z wypowiedzi jednej z partii można wywnioskować, że takie ustawowe gwarantowanie także tego typu wydatków wchodziłoby w grę).
Podobnie, cieszy generalnie pozytywne podejście do kwestii wyłaniania uczelni badawczych i konsolidacji uczelni, w różnych postaciach, i ich unowocześniania, co jest jednym z głównych postulatów KRASP. Niestety, nie wskazuje się w tych odpowiedziach na konieczność zdecydowanego, nie symbolicznego, wspomagania finansowego (typu np. fińskiego) i legislacyjnego tego typu działań.
W przypadku odpowiedzi dwóch partii duży nacisk położony jest na dodatkowy duży wysiłek finansowy naszego kraju dla celów realizacji podwyżek pracowników szkół wyższych w latach 2013 – 2015, brakuje jednakowoż umiejscowienia tych kwot w szerszym kontekście finansowym i przekazania dodatkowych ważnych informacji, iż w konsekwencji niskiej kwoty bazowej naliczania wynagrodzeń, braku jej waloryzacji inflacyjnej od r. 2006 i wyeliminowania prawa nauczycieli akademickich do 50% kosztów uzyskania przychodu od części przychodów dla osób powyżej pierwszego progu podatkowego, czyli najbardziej aktywnych badawczo i projektowo, i braku oficjalnej symulacji działania obu tych ruchów, prawdopodobne jest, że wynagrodzenia netto dla dużej liczby nauczycieli akademickich pozostaną, w perspektywie porównawczej 2008 – 2015, bez większych zmian.
Naszym wspólnym celem jest spowodowanie, by edukacja, w tym szkolnictwo wyższe, i nauka stały się fundamentem jeszcze szybszej modernizacji naszych krajów i Europy oraz nadanie najwyższego priorytetu rozwoju edukacji, szkolnictwa wyższego nauki i kultury, które powinny stać się siłą napędową tej modernizacji. Od tego bowiem zależy jak szybko i jak wysoki będziemy mieli wzrost gospodarczy w UE i jak bardzo będziemy konkurencyjni wobec rozwijających się gospodarek świata.
Jako środowisko akademickie dajemy podstawy dla jak najlepszego rozwoju naszych krajów, Polski i UE, a to czego wspólnie dokonamy, stanie się dobrym dziedzictwem dla kolejnych pokoleń.
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego planujemy zorganizowanie seminariów z udziałem polskich posłów do Europarlamentu. Na tych spotkaniach będziemy szczegółowo przedstawiać i dyskutować powyższe kwestie.
10.04.2014
Szanowni Państwo,
od 10 do 12 kwietnia 2014 r. w Krakowie odbędą się posiedzenia Prezydium i Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gospodarzem spotkania będzie Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.
W tych dniach UJ gościł będzie ponad 100 rektorów z całej Polski. Wśród zaproszonych gości swój udział zapowiedzieli: Premier RP, Donald Tusk, Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju, Elżbieta Bieńkowska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Posiedzenie Prezydium KRASP poświęcone będzie omówieniu systemowej współpracy polskich uczelni z konferencjami rektorów Niemiec i Francji, w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego, współpracy z Konferencją Rektorów Portugalii, a także z Ukrainą oraz innymi krajami, w tym z Brazylią i Turcją. Poruszona zostanie również wizja systemu zapewniania jakości kształcenia w polskich uczelniach (ewaluacja i akredytacja) oraz temat współpracy między środowiskami biznesowi a środowiskiem akademickim, w tym przygotowywania do wspólnego kongresu „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”.
Posiedzenie Zgromadzenie Plenarnego KRASP, odbywające się w piątek i sobotę, dotyczyć będzie także m.in.: programów operacyjnych 2014-2020 (PO WER, PO IR, regionalne programy operacyjne). Nie zabraknie informacji na temat realizacji projektów finansowanych przez NCBiR: wykorzystania infrastruktury zbudowanej ze PO IG i PO IŚ. W czasie spotkania rektorzy będą także kontynuować dyskusję na temat nowelizacji Ustawy Prawo o szkolnictwie, w tym o prawie własności intelektualnej w kontekście „uwłaszczenia” naukowców i otwartej nauki. Poruszone zostaną również kwestie wspólnego internetowego akademickiego kanału „Nauka”, a także nowej matury oraz rekrutacji na studia w roku akademickim 2015/16. Podczas Zgromadzenia Plenarnego zostaną powołane dwie Komisje przy KRASP: Komisja ds. równego traktowania oraz ds. wsparcia inicjatyw akademickich realizowanych w PPP.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesława Banysia oraz Rektora UJ, prof. Wojciecha Nowaka, serdecznie zapraszamy Państwa na briefing prasowy, który odbędzie się w piątek (11 kwietnia 2014 r.), o godzinie 13:00, w Sali Senackiej Collegium Medicum UJ, ul. Św. Anny 12.
Przewidywany czas trwania spotkania to ok. 30 minut.
Serdecznie zapraszamy
Rzecznik Prasowy UJ
Adrian Ochalik
Tel. 519 078 100
Asystent Przewodniczącego KRASP
dr Magdalena Ochwat
08.11.2013
Szanowni Państwo,
ponad stu Rektorów z całej Polski w dniach od 12 do 13 listopada 2013 r. gościć będzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym czasie odbędą się: posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Zgromadzenie Plenarne KRASP oraz wybory członków Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uczestnicy obrad omówią m.in.: perspektywy współpracy międzynarodowej, z której do 2015 roku, w ramach programu stypendialnego „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic”, w Polsce może rozpocząć studia ok 15 tys. studentów i blisko 1 tys. doktorantów brazylijskich. Program ten skierowany jest głównie do studentów nauk ścisłych, technicznych i medycznych oraz umożliwia najzdolniejszym z nich kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach.
W czasie spotkania Rektorzy będą także kontynuować dyskusję na temat sytuacji szkolnictwa wyższego, dotyczącą projektów nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym, finansach publicznych oraz zamówieniach publicznych.
Nie zabraknie również informacji o wprowadzeniu Open Access w trybie spójnego w całej Polsce repozytorium, jako podstawowego modelu udostępniania publikacji naukowych i edukacyjnych, rekomendowanego przez Komisję Europejską, wpisaną w Strategię Europa Cyfrowa 2020, prezentacji działań KRASP na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych oraz omówienia innowacji w kształceniu w erze MOOCs (Massive Open On-line Courses). Poruszone zostaną również kwestie: oceny wyników kategoryzacji jednostek naukowych, działalności Fundacji na rzecz Jakości Kształcenia, Programu Horyzont 2020 oraz zaprezentowane zostaną doświadczenia związane z realizacją partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze projektów dla nauki i szkolnictwa wyższego.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesława Banysia oraz Rektora UAM, prof. Bronisława Marciniaka, serdecznie zapraszamy Państwa na briefing prasowy, który odbędzie się w środę (13 listopada 2013 r.), o godzinie 11:00, w Sali Muzeum Collegium Minus UAM, przy ul. Wieniawskiego 1.
W spotkaniu z mediami udział wezmą: Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś, Wiceprzewodniczący KRASP, prof. Stanisław Bielecki, Przewodniczącym Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, prof. dr hab. Maciej Zabel oraz Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak. Przewidywany czas trwania spotkania to ok. 30 minut.
Serdecznie pozdrawiamy
Rzecznik UAM
dr Dominika Narożna
Asystent Przewodniczącego KRASP
dr Magdalena Ochwat
24.10.2013
Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic”
21 października 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, wiceprzewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, wiceprzewodniczący KRUP, podpisali porozumienie między KRASP a Krajową Radą Rozwoju Naukowego i Technologicznego (CNPq) Federacyjnej Republiki Brazylii. Na mocy tego porozumienia Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic”.
„Nauka bez granic jest dużym programem stypendialnym finansowanym przez Rząd Brazylii. Program ma na celu wzmocnić i rozszerzyć inicjatywy brazylijskie związane z nauką i technologią, innowacją i konkurencyjnością poprzez międzynarodową mobilność studentów oraz pracowników naukowych” – powiedział prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP, Rektor UŚ.
Program „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic” skierowany jest głównie do studentów nauk ścisłych oraz technicznych, medycyny, informatyki i umożliwia najzdolniejszym studentom kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach. Założeniem programu jest utworzenie aż 110 000 stypendiów naukowych do roku 2015 na całym świecie. O stypendia z programu „Nauka bez granic” ubiegać się będą mogli zasadniczo studenci brazylijscy odnoszący sukcesy w naukowych konkursach bądź mający własny dorobek naukowy.
W ramach porozumienia KRASP z CNPq strony zobowiążą się m.in. do: wymiany pracowników naukowych, doktorantów i studentów, wspólnego finansowania uzgodnionych projektów badawczo-rozwojowych, promocji badań naukowych, konsultacji i wymiany doświadczeń w ramach wspólnych projektów badawczo-rozwojowych; organizacji naukowych i technologicznych seminariów, warsztatów, sympozjów i innych spotkań w obszarze wspólnych zainteresowań umożliwiających promowanie komunikacji pomiędzy odpowiednimi instytucjami i grupami badawczymi obu krajów w celu określenia perspektywy współpracy; wymiany informacji dotyczących zasad i strategii wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, a także wymiany publikacji naukowych.
Ambasada RP w Brazylii, MNiSW wraz z KRASP rozpoczęły akcję informacyjną na temat polskich uczelni i możliwości, jakie dają studia podjęte w Polsce, a specjalnie przygotowana w tym celu wystawa prezentująca możliwości współpracy i przyjęcia studentów brazylijskich w Polsce, została już przedstawiona w Universidade de Brasilia, a następnie będzie pokazywana w innych ośrodkach naukowych Brazylii. „Podpisane porozumienie pomoże w rozpropagowaniu informacji na temat polskich uczelni wśród brazylijskich studentów i w przyjęciu ich w naszym kraju” – powiedział prof. Wiesław Banyś.
Podczas wizyty podpisana została również umowa o współpracy między Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich a jej odpowiednikiem w Brazylii, Radą Rektorów Uniwersytetów Brazylijskich (CRUB). Umowa z CRUB dotyczy współpracy w zakresie: wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych (prowadzenie wykładów przez nauczycieli akademickich uczelni partnerskich oraz bezpośrednia wymiana poglądów pomiędzy pracownikami zajmującymi się specyficznymi obszarami badawczymi), wspólnych projektów badawczych, udziału w spotkaniach akademickich, wymiany informacji oraz materiałów naukowych, krótkoterminowych programów badawczych, szkoleniowych i kulturalnych, a także rozwoju zawodowego.
30.09.2013
Życzenia Przewodniczącego KRASP dla Studentów
Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego 2013/2014 Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, za pośrednictwem Telewizji internetowej UŚ, składa najlepsze życzenia wszystkim Studentom – satysfakcji ze zdobywania wiedzy, harmonijnego rozwoju, pozwalającego na realizację śmiałych i ambitnych planów, wielu sukcesów i radości. Szczególnie serdeczne słowa kieruje do immatrykulowanych studentów, życząc im jak najlepszych wyników w nauce, zadowolenia z wybranego kierunku studiów i odwagi w wyznaczaniu życiowych celów oraz wytrwałości w ich osiąganiu.
zobacz_film
22.07.2013
Szanowni Państwo,
w związku z przesłanym przez KRASP i PAN do „Der Spiegel“ sprostowaniem nieprawdziwych i szkalujących informacji na temat badań prof. Ludwika Hirszfelda, przesyłam do Państwa wiadomości pełny tekst Protestu KRASP i PAN w tej sprawie. Jednocześnie informuję Państwa, że na stronie KRASP znajduje się tekst ww. Protestu oraz tłumaczenie na język niemiecki.
Stanowisko-Protest Prezydium KRASP i Prezydium PAN
w związku z opublikowaniem w Der Spiegel artykułu „Der Blutwahn”
szkalującego postać prof. Ludwika Hirszfelda
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Prezydium Polskiej Akademii Nauk ze zdecydowaną dezaprobatą odnoszą się do treści opublikowanego 26 maja 2013 r. w Der Spiegel artykułu Franka Thadeusza „Der Blutwahn” (22/2013, str. 132), przedstawiającego postać prof. Ludwika Hirszfelda jako prekursora rasizmu.
Prof. Ludwik Hirszfeld – wybitny lekarz i uczony, pierwszy dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego po drugiej wojnie światowej, współorganizator życia akademickiego i naukowego w tym okresie, założyciel jednej z wiodących placówek PAN noszących jego imię oraz dwu czasopism naukowych do dziś liczących się na arenie międzynarodowej – odkrył prawa dziedziczenia grup krwi i wprowadził ich oznaczanie w medycynie. Fakt, że wynikami jego badań nad grupami krwi podpierano się w rasistowskich teoriach, świadczy wyłącznie o ignorancji i złej woli nazistowskich badaczy. Prof. Ludwik Hirszfeld aktywnie protestował bowiem przeciwko takiemu nadużywaniu jego teorii (T.M. Allan, „Hirszfeld and the blood groups”, Br J Prev Soc Med. 1963, 17(4): 166-171), a w całym jego dorobku nie ma treści, które wiązałyby występowanie jakiejkolwiek grupy krwi z cechami osobowości („gorsza”, „lepsza”), nie występuje też w nim termin „czystość krwi”.
Wiele innych stwierdzeń zawartych w ww. artykule jest równie nieprawdziwych (np. Ludwik Hirszfeld nie był Niemcem, lecz Polakiem, nie prowadził swych badań na jeńcach, lecz przybył na Bałkany przede wszystkim celem zwalczania epidemii bakteryjnych). Takie przedstawianie prof. Ludwika Hirszfelda, oparte na całkowicie niesłusznych przesłankach, obraża pamięć o Nim i nie służy niemiecko-polskiemu pojednaniu.
Wyrażamy głębokie ubolewanie, że największy i najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik zdecydował się na zamieszczenie artykułu zawierającego tak fałszywe treści, szkalujące postać wybitnego polskiego naukowca. Protestujemy i domagamy się – w obronie dobrego imienia Profesora – sprostowania tych treści na łamach Der Spiegel.
Prezes PAN – prof. Michał Kleiber, Przewodniczący KRASP – prof. Wiesław Banyś
2.07.2013
Szanowni Państwo,
od 4 do 6 lipca 2013 r. w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się wspólne posiedzenie Prezydiów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Polskiej Akademii Nauk (PAN).
W tych dniach Olsztyn gościć będzie ponad 20 Magnificencji Rektorów z całej Polski, Minister Rozwoju Regionalnego – Elżbietę Bieńkowską, Podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Marka Ratajczaka, Przewodniczącego Rady Narodowego Centrum Nauki – prof. Michała Karońskiego, Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Józefa Lubacza, Przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów – prof. Antoniego Tajdusia, Przewodniczącego Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych – prof. Maciej Zabla, Zastępcę Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Leszka Grabarczyka, a także członka Zarządu TVP S.A – Mariana Zalewskiego.
Wspólne posiedzenie Prezydiów KRASP i PAN poświęcone będzie finansowaniu badań z wykorzystaniem środków UE w perspektywie finansowej 2014-2020, w tym m.in. inteligentnym specjalizacjom. Poruszona zostanie również ocena zasad ewaluacji i parametryzacji jednostek naukowych oraz kwestie zmian legislacyjnych dotyczących ścieżki kariery naukowej, także ważny temat nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych w kontekście badań naukowych. Opracowane zostanie wspólne stanowisko KRASP–PAN w kwestii open access oraz omówione zostaną zakresy kompetencji komisji ds. etyki (ministerialnych, środowiskowych, zespół rzeczników przy MNiSW). Podejmiemy także temat współpracy KRASP z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z TVP S.A.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesława Banysia, Prezesa PAN, prof. Michała Kleibera oraz Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego, serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się 5 lipca (piątek) o godzinie 13:00, w Bibliotece Uniwersyteckiej, ul. M. Oczapowskiego 12B w Olsztynie, sala nr 121.
W konferencji prasowej udział wezmą: Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marek Ratajczak, Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś, Prezes PAN, prof. Michał Kleiber, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Ryszard Górecki. Przewidywany czas konferencji 30 minut.
Serdecznie zapraszamy!
dr Magdalena Ochwat
Dyrektor Gabinetu Rektora UŚ
Asystent Przewodniczącego KRASP
tel. 504 048 453
Wicedyrektor Gabinetu Prezesa PAN
Rzecznik prasowy PAN
tel. 602 501 646
dr Wiesław Jastrzębski,
Dyrektor Gabinetu Rektora UWM
1.07.2013
Uroczystość wręczenia dr Corinne Baylac Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP
1 lipca 2013 r. o godz. 18.00 w siedzibie Rezydencji Francji w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia dr Corinne Baylac Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie wręczy Wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.
Odznaczenie nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale zamieszkującym za granicą, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innym państwami i narodami.
Dr Corinne Baylac pełniła od 2009 r. funkcję attaché ds. współpracy uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Warszawie. Z chwilą rozpoczęcia działalności w Polsce dr Corinne Baylac podjęła silne starania dla intensyfikacji polsko-francuskiej współpracy uniwersyteckiej.
Do najważniejszych osiągnięć dr C. Baylac podczas Jej działalności w Polsce zalicza się m. in.: utworzenie Klubu Francja-Polska, którego członkami są obywatele polscy i absolwenci francuskich szkół wyższych. Współorganizację seminarium polsko-francuskiego w listopadzie 2010 r. w Paryżu z licznym udziałem wyższych szkół francuskich i polskich, które przyczyniło się do nawiązania i rozwoju bilateralnych kontaktów między tymi szkołami. Współorganizację (SGH i Uniwersytet Paryż 13 przy czynnym wsparciu Ambasady Francji w Warszawie) w kwietniu 2011 r. w Warszawie międzynarodowej konferencji pt. „Przedsiębiorstwa wobec zmian klimatycznych”, która zgromadziła ponad 100 uczestników ze znaczących przedsiębiorstw polskich i francuskich oraz 37 renomowanych referentów. Warto również podkreślić aktywny udział Pani dr C. Baylac z ramienia Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w organizacji konferencji z okazji setnej rocznicy otrzymania przez Marię Curie-Skłodowską drugiej nagrody Nobla. Konferencja «Wiek po Marii Curie – emancypacja kobiet w Polsce i we Francji» odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie w 2011 r. Przy okazji odbywającego się w listopadzie 2011 r. w Paryżu Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Pani dr Corinne Baylac zorganizowała spotkania przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) z przedstawicielami Konferencji Prezydentów Uniwersytetów Francuskich (CPU) oraz z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie wszystkie strony przedstawiły zachodzące zmiany w szkolnictwie wyższym. Dzięki licznym kontaktom osobistym z polskimi uczelniami Pani dr C. Baylac zachęcała skutecznie do tworzenia programów podwójnych dyplomów polsko-francuskich w różnych dziedzinach edukacji na poziomie wyższym.
Cechy charakteru Pani dr Corinne Baylac, takie jak: łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność prowadzenia negocjacji, konsekwentne postępowanie i wynikająca stąd znaczna jego skuteczność oraz wysoka kultura osobista doprowadziły w ostatnim okresie do znacznego zaktywizowania i rozwoju współpracy uniwersyteckiej polsko-francuskiej.
W uznaniu powyższych zasług Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wnioskowała o przyznanie Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla dr Corinne Baylac.
24.04.2013Szanowni Państwo,
W dniach 26-27 kwietnia w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się posiedzenie Prezydium oraz Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W tych dniach Kraków gościć będzie ponad stu Rektorów z całej Polski.
Uczestnicy obrad omówią m.in.: aktualne problemy szkolnictwa wyższego, w tym finansowanie szkolnictwa wyższego, oraz najnowsze założenia nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, współpracę KRASP z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wyniki konkursów i plany na przyszłość Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, U-Multirank, wyzwania wynikające z upowszechnienia Massive Open On-line Courses (MOOCs) oraz działalność Fundacji na Rzecz Jakości Kształcenia.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesława Banysia oraz Rektora AGH, prof. Tadeusza Słomki, serdecznie zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w sobotę (27 kwietnia) o godzinie 11:00 w Klubie Profesora AGH (bud. A-0, niski parter).
W czasie konferencji prasowej z udziałem partnerów KRASP – przedstawicieli PZU SA, Banku Millennium SA, Banku Pekao SA i Banku Gospodarstwa Krajowego – mowa będzie o współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni. Postaramy się odpowiedzieć na kilka dylematów dotyczących kształcenia oraz transferu technologii, takich jak:
Na spotkaniu z przedstawicielami mediów omówiona zostanie również sytuacja związana z przygotowywanym, międzynarodowym rankingiem szkół wyższych U-Multirank, który bierze pod uwagę m. in: jakość badań naukowych i jakość kształcenia, transfer wiedzy, innowacyjność, wkład uczelni w rozwój regionu, a także kontakty międzynarodowe. Jest on europejską propozycją dla rankingów rozwijanych w innych częściach świata, np. rankingu szanghajskiego. Będzie on miał z pewnością duże znaczenie informacyjne dla samych uczelni oraz kandydatów.
Jednym z poruszanych przez Rektorów tematów będzie kwestia nowych form edukacyjnych na poziomie wyższym określanych jako – Massive Open On-line Courses (MOOCs). Co odróżnia MOOC od typowego przedmiotu, oferowanego w systemie studiów przez internet? Po pierwsze, bezpłatne kształcenie oraz renoma instytucji i osób prowadzących tego typu przedmioty oraz ogromny, wielomilionowy zasięg (np.: MOOC dotyczący podstaw sztucznej inteligencji firmowany był przez światowej klasy profesora ze Stanford University i dyrektora ds. badań w firmie Google).
W konferencji prasowej udział wezmą: Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś, Wiceprzewodniczący KRASP prof. Stanisław Bielecki oraz prof. Ryszard Zimak, Honorowa Przewodnicząca KRASP prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka oraz przedstawiciele otoczenia gospodarczego uczelni. Przewidywany czas trwania spotkania z mediami to ok. 40 minut.
Z poważaniem,
Bartosz Dembiński
Rzecznik Prasowy AGH
tel. 12 617 25 45
tel. kom. 605 109 858
e-mail: rzecznik@agh.edu.pl
Dr Magdalena Ochwat
Dyrektor Gabinetu Rektora UŚ
Asystent Przewodniczącego KRASP
tel. 32 359 22 00
tel. kom. 504 048 453
e-mail: magdalena.ochwat@us.edu.pl
Partnerzy Posiedzenia KRASP:
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna
Bank Millennium Spółka Akcyjna
12.04.2013
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję Państwa, że deklaracja została wysłana m.in. do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Prezesa Rady Ministrów RP, Donalda Tuska, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, Posłów do Parlamentu Europejskiego, jak również do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów EUA – organizacji skupiającej wyższe uczelnie z Europy oraz League of European Research Universities.
Joint declaration of the CPU, the HRK and the KRASP
21.03.2013
ZAPROSZENIE
21 marca w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbędzie się spotkanie minister Barbary Kudryckiej z prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Spotkanie poświęcone będzie dyskusji o swobodzie wypowiedzi na uczelniach oraz przypadkach jej naruszania.
Wszystkich zainteresowanych tym tematem dziennikarzy zapraszamy na briefing prasowy, w którym weźmie udział prof. Barbara Kudrycka, Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś, oraz przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Briefing odbędzie się 21 marca, o godz. 15.30 w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (ul. Hoża 20 w Warszawie, sala 150).
Serdecznie Państwa zapraszamy!
15.03.2013
Szanowni Państwo,
w związku z Oświadczeniem przyjętym przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie przypadków zakłócania swobody dyskusji w uczelniach akademickich, uprzejmie informuję, że jeśli chcieliby Państwo porozmawiać z Przewodniczącym KRASP, prof. Wiesławem Banysiem, będzie taka możliwość dzisiaj między godziną 12:00 a 13:00 – proszę o wcześniejszy telefon.
Kodeks Dobre Praktyki w Szkołach Wyższych
Z serdecznymi pozdrowieniami
dr Magdalena Ochwat
Dyrektor Gabinetu Rektora UŚ
Asystent Przewodniczącego KRASP
40-007 Katowice
ul. Bankowa 12
tel. 032/359-22-00
fax 032/359-20-55
e-mail: magdalena.ochwat@us.edu.pl
tel. kom. 504 048 453
16.01.2013
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Uniwersytet Warszawski
i Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”
serdecznie zapraszają
na konferencję prasową
na temat
Studenci zagraniczni w Polsce 2013
Konferencja odbędzie się 17 stycznia br. o godz. 13.45.
Miejsce: Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,
Gmach Starej Biblioteki UW, pok. 308.
W konferencji prasowej udział wezmą:
Dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz – Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel – Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Prof. dr hab. Marta Kicińska-Habior – Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego
Waldemar Siwiński – Prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”
Prof. dr hab. Zofia Wysokińska – Przewodnicząca Jury konkursu INTERSTUDENT
Obecni będą również laureaci Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2012 organizowanego pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego KRASP prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego
Uwaga: Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych dziennikarzy do udziału w obradach dorocznej, ogólnopolskiej konferencji z cyklu „Studenci zagranicznej w Polsce” – organizowanej w ramach programu „Study in Poland” – która w dniach 17-18 stycznia br. odbywa się w Gmachu Starej Biblioteki UW. Program konferencji znajduje się na stronie Study in Poland.
Kontakt: Bianka Siwińska, Fundacja Edukacyjna Perspektywy
501 535 785, b.siwinska@perspektywy.pl
Olga Basik, Biuro prasowe UW, tel. (22) 55 240 66
biuro.prasowe@uw.edu.pl
Serdecznie zapraszamy!
10.01.2013
Quo vadis, polska nauko?
Szanowni Państwo,
serdecznie Państwa zapraszamy na konferencję prasową, która dotyczyć będzie obecnej sytuacji szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. Odbędzie się ona 11 stycznia 2013 r., w piątek, o godzinie 11:00 w sali 206 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (Warszawa, Plac Politechniki 1).
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich oraz Fundacja Rektorów Polskich zaapelują o ogłoszenie przez MNiSW wspólnie opracowanego, wieloletniego programu rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, z którego powinny wynikać zmiany ustawowe, w tym te dotyczące finansowania szkół wyższych.
W czasie konferencji przedstawione zostaną stanowiska środowiska akademickiego dotyczące założeń nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy O zasadach finansowania nauki, przedłożonych do konsultacji przez MNiSW. Część z proponowanych rozwiązań jest godna poparcia, inne wymagają dalszej dyskusji i zmiany, a niektóre powinny zostać odłożone w czasie lub wymagają odstąpienia od zamiaru ich wdrożenia. Wśród wielu propozycji prezentowanych na konferencji prasowej znajdzie się m. in. ta dotycząca ustanawiania uczelni zawodowych i uczelni badawczych w Polsce. Pomimo wielu ogłoszonych postulatów zmian do projektów ww. ustaw nie podejmują one jeszcze kluczowych zagadnień, a w tym m.in. problemu finansowania szkół wyższych.
W czasie spotkania poruszone zostaną także m. in. problemy związane z Ustawą o zamówieniach publicznych, często uniemożliwiające skuteczne prowadzenie badań naukowych i procesu kształcenia, oraz kwestie związane ze zwalczaniem plagiatów.
Serdecznie Państwa proszę o potwierdzenie uczestniczenia w konferencji prasowej.
Czas trwania konferencji: ok. 30 minut + dyskusja
Uczestnicy konferencji:
Prof. Wiesław Banyś – Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Prof. Józef Lubacz – Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Prof. Jerzy Woźnicki – Prezes Fundacji Rektorów Polskich
Prof. Waldemar Tłokiński – Przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow – Honorowa Przewodnicząca KRASP
Prof. Jan Szmidt – Rektor Politechniki Warszawskiej
Z serdecznymi pozdrowieniami
dr Magdalena Ochwat
Dyrektor Gabinetu Rektora UŚ
Asystent Przewodniczącego KRASP
40-007 Katowice
ul. Bankowa 12
tel. 032/359-22-00
fax 032/359-20-55
e-mail: magdalena.ochwat@us.edu.pl
tel. kom. 504 048 453
21.11.2012r.
Szanowni Państwo,
od 22 do 24 listopada 2012 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędą się posiedzenia Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Organizatorami spotkania są Wojskowa Akademia Techniczna oraz SGGW. W programie wydarzenia znajdą się m.in. następujące kwestie: nowa perspektywa finansowania programów UE 2014-2020, transfer technologii i komercjalizacja wyników prac badawczych, patenty i własność intelektualna w uczelniach, system kształcenia w uczelniach oraz w systemie oświaty, zamówienia publiczne w szkolnictwie wyższym i nauce.
W imieniu Przewodniczącego KRASP, Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesława Banysia, serdecznie zapraszam Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 23 listopada o godzinie 15:30 w Centrum Wodnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Ciszewskiego 6.
Podczas konferencji prasowej będą mogli Państwo uzyskać komentarz na temat unijnego budżetu na najbliższe lata w kwestii programów: Horyzont 2020 i Erasmus dla Wszystkich. Mowa będzie również o finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego w roku 2013 oraz nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020. Ponadto Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś, Wiceprzewodniczący KRASP prof. Stanisław Bielecki oraz prof. Ryszard Zimak, a także Honorowa Przewodnicząca KRASP prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. Alojzy Szymański i Rektor-Komendant gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk z WAT oraz inni zaproszeni goście odpowiedzą na pytania dziennikarzy związane z nauką i szkolnictwem wyższym.
Przewidywany czas konferencji 30 minut.
W razie pytań proszę o kontakt z Krzysztofem Szwejkiem rzecznikiem prasowym SGGW, tel. kom. 604 534 879.
Szanowni Państwo,
26 października 2012 roku odbyło się w Brukseli kolejne posiedzenie Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (European University Association – EUA). W czasie tego spotkania Zarząd EUA oraz Przewodniczący narodowych konferencji rektorów, w tym naszej – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, postanowili wystąpić z apelem do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Szefów rządów państw UE o utrzymanie planowanego, zwiększonego, budżetu przyszłego programu ramowego Horyzont 2020 oraz skonsolidowanego nowego programu – Erasmus dla Wszystkich .
“Uznaliśmy, że nie wolno nam traktować nakładów na edukację wyższą, w tym mobilności uczonych, studentów i doktorantów oraz nakładów na badania i rozwój jako prostego kosztu, lecz jako inwestycję w przyszłość i pomyślność Europy. KRASP zwrócił się do Prezydenta RP, Premiera RP oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także polskich europosłów, o zdecydowane wsparcie naszego stanowiska” – mówi przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, obecnie bierze udział w międzynarodowej konferencji: Innovative Strategies for Higher Education in Latin America and Europe: International Collaboration and Regional Development, która odbywa się w Sao Paulo. 16 listopada tj. w najbliższy piątek będzie możliwa rozmowa (także telefoniczna) z prof. W. Banysiem. Bardzo proszę o wcześniejszą informację w tej sprawie.
16 listopada 2012 r.
Szanowni Państwo,
w czwartek, 18 października 2012 r., w Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się posiedzenie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, któremu przewodniczy JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Podczas spotkania powołane zostaną komisje stałe i Zespół Boloński KRASP, omówione zostaną również projekty nowych aktów prawnych, m.in. rozporządzeń ministerialnych dotyczących podziału dotacji podstawowej oraz szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych. Poruszona zostanie także sprawa zamówień publicznych w nauce i szkolnictwie wyższym oraz współpraca z Polską Komisją Akredytacyjną w zakresie zwalczania plagiatów.
Opinie KRASP zostaną przesłane do Państwa w najbliższym czasie.
17 października 2012 r.