KRASP zadeklarowała aktywny udział w działaniach rozwijających cyfrowe umiejętności w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Wśród działań podejmowanych przez uczelnie członkowskie wymienić można m.in.: organizację przedsięwzięć z zakresu przeciwdziałania przejawom wykluczenia cyfrowego, promocję nowych technologii z firmami z sektora IT i instytucjami pożytku publicznego, organizację konferencji naukowych (np. „Uczelnia Cyfrowa”, „Cyfrowo wykluczeni”, „Dostępność w sieci”), organizację akcji informacyjnych poświęconych zagadnieniu wykluczenia cyfrowego, przygotowanie programów edukacyjnych adresowanych do uczniów i nauczycieli szkół wszystkich szczebli, dostosowanie, w jeszcze większym stopniu, infrastruktury informatycznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia dostępności nowoczesnych technologii, tworzenie nowych kierunków studiów w obszarze e-umiejętności.
Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych jest nieformalnym zrzeszeniem instytucji, stowarzyszeń naukowych, organizacji pozarządowych i firm, które chcą wspierać rozwój, niezbędnych na rynku pracy, umiejętności cyfrowych Polaków. Dzięki jego działalności powszechna edukacja cyfrowa ma być uznawana za priorytet rozwojowy kraju, czego efektem będą inicjatywy instytucji publicznych, sektora prywatnego, placówek edukacyjnych i pracodawców – m.in. zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w bibliotekach publicznych, prowadzenie szkoleń dotyczących korzystania z komputera i internetu dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kampanii zachęcających młodzież do studiowania na kierunkach informatycznych.
Porozumienie jest inicjatywą Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji oraz Włodzimierza Marcińskiego, lidera cyfryzacji, przy wsparciu grupy organizacji pozarządowych. Patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.
Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce