W piątek 18 września 2015 r. w Warszawie odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów Fundacji Rektorów Polskich i Instytutu Społeczeństwa Wiedzy. Spotkanie będzie miało charakter seminarium akademickiego. Więcej informacji
2 września 2015 r. w Buenos Aires w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie delegacji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Uniwersytetu Warszawskiego z argentyńską Konsultacyjną Radą Uniwersytetów (Consejo Consultivo de Universidades, CCU) Więcej informacji
W nawiązaniu dolistu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Nauki oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiającego konieczność zwiększenia finansowania badań naukowych, 25 sierpnia 2015 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Premier Ewy Kopacz z przedstawicielami środowiska naukowego.
We wtorek 21 lipca 2015 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie z JE Ambasador Republiki Argentyńskiej w Polsce Patricią Beatriz Salas. Więcej informacji
W piątek 10 lipca 2015 r. o godz. 13.00 w Warszawie rektorzy polskich uczelni spotkają się z JE Ambasadorem Federacyjnej Republiki Brazylii Alfredo Cesarem Martinho Leonim. W spotkaniu uczestniczyć będzie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. JE Ambasadorowi towarzyszyć będzie III sekretarz ambasady Giuliano Ventura. Więcej informacji
Od 2 do 3 lipca 2015 r. w Olsztynie obradować będą członkowie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i prezydium Polskiej Akademii Nauk (PAN). Gospodarzem spotkania będzie JM Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. Ryszard Górecki.
W środę 1 lipca 2015 r. w Brukseli (Belgia) odbędzie się posiedzenie zarządu European University Association (Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, EUA), w którym udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś– członek zarządu EUA.
24 czerwca 2015 roku w Warszawie odbędzie się konferencja „Debata o przyszłości szkolnictwa wyższego” organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat przyszłości szkolnictwa wyższego oraz wyzwań i kierunków zmian jakie przed nim stoją.
Szanowni Państwo,
Na zaproszenie Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine, URHEIU) od 5 do 8 czerwca 2015 r. delegacja rektorów polskich uczeni przebywać będzie z wizytą na Ukrainie. Wyjazd będzie okazją do omówienia dotychczasowej współpracy polskich i ukraińskich uczelni oraz perspektyw jej dalszego rozwoju. Delegacji przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Od 31 maja do 3 czerwca 2015 roku w Kielcach trwać będą obrady XVI Szkoły Fundacji Rektorów Polskich organizowanej dla kanclerzy oraz kwestorów i dyrektorów finansowych. W programie obrad zaplanowano omówienie tematów związanych z finansowaniem, polityką płacową, zamówieniami publicznymi, problemami zarządzania uczelnią w świetle uwarunkowań regulacyjnych, a także szkolnictwem wyższym z perspektywy programów rozwojowych do 2020 roku.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Polsce organizują pierwsze Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji. Forum rozpocznie się 1 czerwca 2015 r. o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji
Program rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020, opracowany przez Fundację Rektorów Polskich – Instytut Społeczeństwa Wiedzy na zamówienie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (w pięciu częściach).
Szanowni Państwo,
Zamieszczamy poniżej Sprawozdanie z działalności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich za rok 2014 w nadziei, że podejmowane przez nas tematy będą dla Państwa interesujące i przyczynia się do wzbogacenia debaty ma temat szkolnictw wyższego i nauki w Polsce.
Sprawozdanie z działalności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich za rok 2014
7 maja Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki wystosowały pismo do Pani Premier Ewy Kopacz w sprawie zwiększenia finansowania badań naukowych, a w szczególności badań podstawowych, i określenia mapy drogowej dochodzenia do 2% PKB na te cele do r. 2020. Więcej informacji
Od 21 do 23 maja 2015 r. w Łodzi będą trwać posiedzenia prezydium i zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Obrady zgromadzenia plenarnego KRASP dotyczyć będą ważnych i aktualnych dla środowiska naukowego tematów, zaprezentowany zostanie między innymi program rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku, opracowany przez Fundację Rektorów Polskich na zlecenie KRASP. Więcej informacji
Szanowni Państwo,
Konstytucja RP zapewnia obywatelom podstawowe prawa, wśród których znajduje się prawo wybierania najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej – Prezydenta. Rola Prezydenta definiowana jest nie tylko przez pryzmat władzy wykonawczej, urząd ten staje się również gwarantem wolności oraz ciągłości państwowości polskiej.
15 kwietnia br. w Antwerpii, na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (Council of European University Association – EUA), uczestnicy posiedzenia – przewodniczący działających w Europie krajowych konferencji rektorów – uzgodnili, że zwrócą się do swoich uczelni członkowskich z apelem o uczczenie ofiar niedawnego zamachu terrorystycznego w Garissa University College (w wyniku zamachu zginęło 147 studentów, a wielu innych zostało rannych), wymierzonego w fundamentalne dla kultury europejskiej wartości, takie jak: prawo do nauki i wolności poglądów.
23 kwietnia 2015 r. o godz. 13.30 w Warszawie odbędzie się spotkanie prezydium KRASP z przedstawicielami Rady i Dyrekcji Narodowego Centrum Nauki (NCN), poświęcone omówieniu wsparcia NCN w pozyskiwaniu dodatkowych środków na finansowanie badań naukowych oraz ostatnich propozycji Rady NCN w sprawie organizacji kolejnych konkursów.
W czwartek 16 kwietnia 2015 r. w Belgii odbyło się doroczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego European University Association (EUA). Podczas obrad przeprowadzono wybory przewodniczącego European University Association oraz pięciu członków zarządu EUA na kadencję 2015–2019. Przewodniczącym EUA został wybrany prof. Rolf Tarrach, który sprawowanie funkcji rozpocznie w lipcu 2015 r. i zastąpi prof. Marię Helenę Nazaré.
Od 16 do 17 kwietnia 2015 r. na Uniwersytecie w Antwerpii (Belgia) odbędzie się konferencja pt. „European Universities in Research and Innovation – People, Policies and Partnerships”. Konferencja połączona będzie z posiedzeniem Rady European University Association (EUA) oraz dorocznym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego EUA. W spotkaniu udział wezmą rektorzy uczelni polskich, członkowie EUA oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Sekretarz Generalny KRASP prof. Andrzej Kraśniewski oraz Kierownik Biura KRASP Agata Kulesza.
Zachęcamy uczelnie i jednostki naukowe do przyjęcia zapisów dotyczących Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, a także do podejmowania starań o uzyskanie logo HR Excellence in Research nadawanego przez Komisję Europejską. Ma to sprzyjać rozwijaniu przyjaznej kultury pracowniczej, ma być również szansą na wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju stwarzającego dobre warunki dla rozwoju nauki. Przystąpienie do realizacji postanowień Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych ma ułatwić uzyskiwanie grantów europejskich.
Poniżej znajdują się zasady dotyczące postępowania uczelni w okresie wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Zasady te zostały określone w Kodeksie „Dobre praktyki w szkołach wyższych”, w punktach: 1, 2, 3, 4, 9, a zwłaszcza w punkcie 16 oraz w stanowisku Prezydium KRASP z 21 marca 2013 r. Więcej informacji
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich w 2015 roku realizuje plan promocji polskiego szkolnictwa wyższego za granicą m.in. organizując polskie stoiska narodowe pod szyldem kampanii „Ready, Study, Go! POLAND / Research & Go! POLAND” na największych i najbardziej prestiżowych konferencjach i targach edukacyjnych na świecie.
Od 27 do 29 marca 2015 r. w Sypniewie odbywać się będzie XXI Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Krajowa Konferencja PSRP skupia liderów środowiska samorządów studenckich z całej Polski i przyczynia się do podejmowania ważnych dyskusji poświęconych sytuacji studentów w naszym kraju.
Od 18 do 20 marca 2015 r. w Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się siódme w kadencji 2012−2016 posiedzenie plenarne Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W posiedzeniu udział wezmą JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Gospodarzem spotkania będzie JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek.
Od 6 do 8 marca 2015 r. w Katowicach odbywać będzie się zjazd sprawozdawczo-wyborczy Forum Uniwersytetów Polskich (FUniP). W piątek 6 marca o godz. 17.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej z przedstawicielami samorządów studenckich spotka się przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego ogłasza konkurs o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych.
Od 27 do 28 lutego 2015 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu gościć będzie przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, uczestników posiedzenia prezydium KRASP.
Tekst Przewodniczącego KRASP, Rektora UŚ, prof. Wiesława Banysia Nie ma alternatywy dla uniwersytetów! w nawiązaniu do wywiadu „Uniwersytet psuje się od rektora. Rozmowa z prof. Leną Kolarską-Bobińską” opublikowanego 7 lutego 2015 w Gazecie Wyborczej.
30 stycznia 2015 r. w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady European University Association (EUA). W obradach udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Sekretarz Generalny KRASP prof. dr hab. Andrzej Kraśniewski oraz kierownik Biura KRASP Agata Kulesza. Więcej informacji
Od 22 do 23 stycznia 2015 r. trwać będzie konferencja pt. „Studenci zagraniczni w Polsce 2015”. Gospodarzem spotkania będzie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz dziesiąty ogłasza konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka, naszego tragicznie zmarłego Kolegi, znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu. Więcej informacji
Konferencja “Moc MOOCów – czas na polską platformę” jest pierwszym etapem ogólnonarodowego projektu jakim jest stworzenie w Polsce Platformy MOOC (Massive Open On-line Courses). Podczas Konferencji zostanie podpisany list intencyjny tworzący szerokie konsorcjum instytucji zaangażowanych w projekt. Więcej informacji
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wystosował list do przewodniczącego CPU – Francuskiej Konferencji Rektorów Uniwersytetów prof. J.L. Salzmanna ws. zamachów terrorystycznych we Francji.
12 stycznia 2015 r. odbędzie się spotkanie przedstawicieli trzech konferencji rektorów − KRASP (Polska), HRK (Niemcy) i CPU/CDEFI (Francja). Gospodarzem spotkania będzie Université Pierre et Marie Curie w Paryż Więcej informacji
Fundacja Edukacyjna Perspektywy w ramach programu Study in Poland organizuje Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2014.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wraz z konferencjami rektorów zrzeszających uczelnie z Francji, Niemiec, Anglii i Holandii oraz europejskimi instytucjami naukowymi wystosowała wspólne stanowisko do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i Parlamentu Europejskiego, w sprawie proponowanego, nowego planu inwestycyjnego UE i planowanego zmniejszenia budżetu programu Horyzont 2020.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania wywiadu, którego Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś udzielił Maciejowi Chojnowskiemu, redaktorowi serwisu „Otwarta Nauka”. „Rozmowy Otwartej Nauki” to cykl wywiadów na temat otwartości w badaniach naukowych. Do rozmów zapraszani są eksperci w dziedzinie otwartego dostępu oraz przedstawiciele środowisk naukowych.
15 grudnia 2014 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie organizowane przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Niemiecką Konferencję Rektorów (HRK), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) z przedstawicielami Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine URHEIU) oraz Ambasady Niemiec i Ukrainy w Polsce.
8 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 w siedzibie Fundacji Rektorów Polskich w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komitetu Sterującego „Programu rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r.”. W spotkaniu udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
27 listopada 2014 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Na zaproszenie prezydenta organizacji Andrzeja Malinowskiego w uroczystej gali udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
24 listopada 2014 r. w Paryżu rozpoczną się trzydniowe Spotkania Campus France (Les Rencontres Campus France), w których udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Corocznie organizowane wydarzenie będzie okazją do wymiany poglądów na temat międzynarodowej mobilności studentów. W Spotkaniach Campus France udział weźmie blisko 50 przedstawicieli Agencji Campus France z całego świata oraz 130 reprezentantów francuskich szkół wyższych. W programie wydarzenia znajduje się m.in. konferencja pt. „Atrakcyjność Francji w Azji”.
Od 15 do 17 listopada 2014 r. w Tomaszowicach trwać będzie debata Polskiej Akademii Umiejętności pt. „Studia i studiowanie: po co i jak zmieniać uniwersytety w Polsce”. W wydarzeniu udział weźmie, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, który omówi temat „Uniwersytet w przebudowie”.
13 listopada 2014 r. w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbędzie się VIII posiedzenie plenarne Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W obradach udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś weźmie udział w posiedzeniu Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP. Obrady trwać będą od 7 do 8 listopada 2014 r. w Naruszewie.
W czwartek 6 listopada 2014 r. w siedzibie European University Association (EUA) w Brukseli odbędzie się dyskusja na temat przyszłości szkolnictwa wyższego.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy w ramach programu Study in Poland organizuje Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2014.
Podczas posiedzenia Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 18 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy KRASP a KPK PB UE. Porozumienie podpisali prof. Wiesław Banyś – Przewodniczący KRASP, Rektor UŚ, oraz prof. Tadeusz Burczyński – Dyrektor IPPT PAN i dr inż. Zygmunt Krasiński – Dyrektor KPK PB UE.
24 października 2014 r. na Uniwersytecie w Helsinkach odbędzie się posiedzenie Rady European University Association (EUA). W obradach udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
Od 22 do 23 października 2014 r. w Biznes Klubie Stadionu Narodowego w Warszawie trwać będzie Polski Kongres Gospodarczy „Nauka dla Biznesu, Biznes dla Nauki”. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska – Bobińska, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, członek komitetu organizacyjnego Kongresu. Więcej informacji
17 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś i Honorowa Przewodnicząca KRASP, prof. zw. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow otrzymali statuetkę Miniatura Alegorii Nauki. Nagroda przyznawana jest wybitnym przedstawicielom świata nauki, zasłużonym dla Politechniki Gdańskiej oraz szkolnictwa wyższego, a także wybitnym studentom oraz doktorom honoris causa PG. Więcej informacji
Podczas posiedzenia Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 18 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy KRASP a KPK PB UE. Porozumienie podpisali prof. Wiesław Banyś – Przewodniczący KRASP, Rektor UŚ, oraz prof. Tadeusz Burczyński – Dyrektor IPPT PAN i dr inż. Zygmunt Krasiński – Dyrektor KPK PB UE. Więcej informacji
Od 16 do 18 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej odbędą się posiedzenie Prezydium i Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W obradach udział weźmie Przewodniczący KRASP prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Podczas posiedzeń omówione zostaną kwestie kluczowe dla rozwoju szkolnictwa wyższego.
Miło nam poinformować, że wspólny projekt KRASP i PKA “Poprawa wewnętrznych systemów zapewniania jakości” (EIQAS) został zatwierdzony do realizacji w ramach partnerstwa strategicznego z programu Erasmus +. Nasz wniosek uzyskał 97/100 punktów i został sklasyfikowany na 3 miejscu listy rankingowej. W projekcie uczestniczą partnerzy z czterech krajów: Polski, Bułgarii, Portugalii i Słowenii – Polska Komisja Akredytacyjna i jej odpowiedniki w pozostałych krajach, wspierane przez konferencje zrzeszające rektorów uczelni polskich (KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) oraz portugalskich (CRUP – Conselho de Reitores das Universidades Portuguesas).
Od 29 do 30 września 2014 r. w Uniwersytecie w Salamance odbywać będzie się I Szczyt Przewodniczących Konferencji Rektorów Unii Europejskiej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów „University Conference ALC-UE”. W wydarzeniu udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
24 września 2014 r. w Warszawie odbędzie się Zgromadzenie Fundatorów Fundacji Rektorów Polskich i Instytutu Społeczeństwa Wiedzy. Wydarzenie tradycyjnie będzie miało charakter seminarium akademickiego. W spotkaniu udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
Wspólna deklaracja trzech konferencji rektorów CPU–HRK–KRASP w sprawie nazw zakresów działania komisarzy UE z 8 września 2014 r.: Więcej informacji
Rząd znacząco zwiększa budżet na naukę. – W 2015 roku nakłady na naukę będą wyższe aż o 690 milionów złotych. To ponad 10 proc. więcej niż w tym roku. Więcej informacji
Od 8 do 10 września 2014 r. delegacja przedstawicieli polskiego szkolnictwa wyższego i nauki przebywać będzie z oficjalną wizytą w Omanie. Delegacji przewodniczyć będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, a w skład delegacji wejdą przewodniczący KRASP prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Jerzy Woźnicki. Więcej informacji
24 lipca 2014 r. w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbędzie się kolejne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Polskiego Kongresu Gospodarczego „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”. Więcej informacji
22 lipca 2014 r. o godz. 12.30 w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie odbędzie się 60. posiedzenie senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Więcej informacji
Od 13 do 17 lipca 2014 r. w Serocku odbywać się będzie XV Szkoła Zarządzania Strategicznego Fundacji Rektorów Polskich. Wydarzenie organizowane jest w ramach „Programu stałych przedsięwzięć w systemie doskonalenia kadr kierowniczych uczelni akademickich” realizowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Więcej informacji
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś weźmie udział w posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Polskiego Kongresu Gospodarczego „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”. Więcej informacji
Od 3 do 4 lipca 2014 r. w Jabłonnej odbywać się będzie wspólne posiedzenie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz prezydium Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji
25 czerwca 2014 r. od godz. 11.00 do 18.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b, aula nr 8) trwać będą warsztaty na temat partnerstwa publiczno-prywatnego jako metody realizacji zadań uczelni w sektorze infrastrukturalnym. Więcej informacji
Od 6 do 7 czerwca 2014 r. w Serocku odbywać się będzie posiedzenie Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W obradach uczestniczyć będą m.in.: przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. dr hab. Jerzy Woźnicki. Więcej informacji
5 czerwca 2014 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbędą się posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W posiedzeniach udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys. Więcej informacji
5 czerwca 2014 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. inż. Michał Kleiber spotkają się z Iwoną Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Więcej informacji
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że Rząd Brazylii zatwierdził nowe ogłoszenie na stypendia w ramach Programu Science without Borders, w którym Polska znalazła się wśród krajów przyjmujących brazylijskich studentów na poziomie undergraduate. Więcej informacji
29 maja 2014 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie dla uczczenia francusko-polskiej współpracy naukowej. Na zaproszenie JE Ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Buhlera, w uroczystości udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W dniach 28 – 29 maja 2014 r. w Portugalii odbyło się spotkanie Sekretarzy Generalnych Krajowych Konferencji Rektorów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA). Więcej informacji
23 maja br. Komisja Europejska (KE) przyjęła Umowę Partnerską dla Polski.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Szanowni Państwo,
zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są ważną próbą naszej dojrzałości obywatelskiej. Są one także wyznacznikiem umiejętności korzystania z odpowiedzialności i wolności, którą zdobyliśmy. Teraz również sami możemy decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim, kto będzie decydował o przyszłości Europy, pamiętając, że nie zawsze tak było. Więcej informacji
Od 22 do 23 maja 2014 r. w Warszawie odbędzie się polsko-niemiecki szczyt, w którym udział weźmie, przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
19 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie delegacji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z delegacją Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine – URHEIU), podczas którego nastąpiło uroczyste podpisanie ramowej umowy o współpracy obydwu organizacji. Więcej informacji
W związku z toczącą się już od pewnego czasu debatą nad przyszłością szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie i w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę niezwykle ważną rolę, jaką Parlament Europejski i Komisja Europejska mają do odegrania w kształtowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego, trzy Konferencje Rektorów: Francji (CPU – Conférence de Présidents des Universités), Niemiec (HRK – Hochschulrektorenkonferenz) i Polski (KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) postanowiły zadać przewodniczącym wszystkich partii politycznych, delegujących swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, 10 pytań (7 pytań odnoszących się do kwestii ogólnoeuropejskich i 3 pytania dotyczące kwestii krajowych) dotyczących przyszłości szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie z ich perspektywy. Więcej informacji
W lutym 2014 r. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Francuskich (CPU) i Konferencja Rektorów Uczelni Niemieckich (HRK) wystosowały do partii delegujących swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego pytania dotyczące zasadniczych kwestii związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką. Więcej informacji
13 maja 2014 r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z przedstawicielami European University Association (EUA), w tym z reprezentantami Komitetu ds. Nominacji. Więcej informacji
Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich – zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tytuł ten jest najwyższą godnością akademicką nadawaną przez Senat UP osobom szczególnie zasłużonym dla nauki, kultury i polityki. Więcej informacji
10 maja 2014 r. odbędą się uroczystości jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w których udział weźmie , Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
7 maja 2014 r. o godz. 17.00 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 25) odbędzie się uroczystość wręczenia insygniów Kawalera Legii Honorowej, Przewodniczącemu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr. hab. Wiesławowi Banysiowi. Odznaczenie nadawane przez Republikę Francuską wręczy JE Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. Więcej informacji
We wtorek 6 maja 2014 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział weźmie, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
3 maja 2014 r. w Warszawie odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w których udział wezieli przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
30 kwietnia 2014 r. w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone współpracy między uczelniami polskimi a francuskimi i niemieckimi. Więcej informacji
KRASP podpisała 10.04.2014 r. porozumienie z Grupą Lotos S. A. Misją Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS S.A. jest innowacyjny i zrównoważony rozwój w obszarze poszukiwań i wydobycia oraz przerobu węglowodorów, handlu produktami najwyższej jakości, zapewniający trwały wzrost wartości dla akcjonariuszy i osiąganie pełnej satysfakcji klienta, umożliwiający stałe doskonalenie i korzystanie z potencjału pracowników, realizowany w sposób odpowiedzialny wobec społeczeństwa, przyjazny dla środowiska naturalnego, zgodny z polityką bezpieczeństwa energetycznego.
Posiedzenie Komisji ds. Infrastruktury Informacyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbędzie się 24 i 25 kwietnia w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Więcej informacji
14 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się seminarium pt. „Nauki humanistyczne i społeczne w Polsce 2014: analiza – diagnoza – prognoza”. Celem spotkania będzie omówienie stanu, osiągnięć i potencjału organizacyjnego sektora uniwersyteckich badań i nauczania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych w Polsce i zakreślenie kierunku pożądanych zmian. Więcej informacji
Od 10 do 12 kwietnia 2014 r. w Krakowie odbędą się posiedzenia Prezydium i Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gospodarzem spotkania będzie Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W tych dniach UJ gościł będzie ponad 100 rektorów z całej Polski. Więcej informacji
Od 8 do 9 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji odbywać się będzie spotkanie przedstawicieli trzech konferencji rektorów HRK (Niemcy), CPU/CDEFI (Francja) – KRASP (Polska).
7 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się wspólne posiedzenie rektorów z Turcji i Polski. W wydarzeniu udział wezmą Uniwersytety z Turcji reprezentować będzie przewodniczący Rady Szkolnictwa Wyższego prof. dr Gökhan Çetinsaya. Więcej informacji
Dzięki m.in. staraniom całego środowiska akdemickiego, w tym PAN, PAU i KRASP, 1 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane zmiany, które wprowadzają ułatwienia dla naukowców w stosowaniu przepisów o zamówieniach publicznych.
Od 3 do 4 kwietnia 2014 r. w Brukseli odbywać się będzie doroczna konferencja European University Association (EUA), której tematem przewodnim będzie „Changing Landscapes in Learning and Teaching”. Gospodarzem spotkania będzie Universite libre de Bruxelles. W konferencji udział wezmą: Przewodniczący KRASP, Rektor Wiesław Banyś, Sekretarz Generalny KRASP, prof. Andrzej Kraśniewsski oraz Kierownik Biura KRASP, Pani Agata Kulesza. Więcej informacji
Od 28 do 30 marca 2014 r. w Kościelisku odbywać się będzie jubileuszowa XX Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. W spotkaniu udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
Przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 17 uczelni polskich, MNiSW oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wezmą udział w polskiej misji edukacyjnej w Brazylii, która zostanie zorganizowana w dniach 18-25 marca. Więcej informacji
Od 20 do 22 marca 2014 r. w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Akademickiej pt. „Idea Uniwersytetu – reaktywacja”, w którym udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Kongres stanowić będzie swoistą debatę dotyczącą najważniejszych problemów, dylematów i wyzwań, przed którymi stoi instytucja uniwersytetu i środowisko akademickie w Polsce w drugim dziesięcioleciu XXI wieku. Więcej informacji
13 marca 2014 r. o godz. 14.30 przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z JE Ambasadorem Republiki Panamy Luisem Alberto Madrid Caballero. Więcej informacji
13 marca 2014 r. o godz. 13.00 przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z JE Ambasador Kolumbii Victorią González Arizą. Więcej informacji
13 marca 2014 r. o godz. 9.00 odbędzie się posiedzenie plenarne Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
12 marca 2014 r. o godz. 10.00 w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział wezmą: przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. prof. UW Marcin Pałys. Więcej informacji
Od 6 do 8 marca 2014 r. w Uniwersytecie Opolskim odbędzie się piąte w kadencji 2012−2016 posiedzenie plenarne Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. W posiedzeniu udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
5 marca 2014 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotkał się z przedstawicielami lubelskiego środowiska akademickiego – rektorami, prorektorami, dziekanami i nauczycielami akademickimi. Spotkanie dotyczyło spraw bieżących oraz przyszłości szkolnictwa wyższego. Więcej informacji
5 marca 2014 r. o godz. 11.00 w Inkubatorze Medialno-Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się debata pt. „Nauka dla Biznesu, Biznes dla Nauki”. W spotkaniu udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
Od 27 do 28 lutego 2014 r. odbędzie się posiedzenie Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Więcej informacji
26 lutego 2014 r. o godz. 11.00 w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie odbędzie się „Okrągły Stół Humanistyki”. Na zaproszenie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej w spotkaniu udział weźmie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
21 lutego 2014 r. na Politechnice Łódzkiej odbędzie się posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Więcej informacji
20 lutego 2014 r. w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
W czwartek 6 lutego 2014 r. o godz. 9.30 w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W obradach udział wezmą przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich: prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – przewodniczący KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. prof. UW Marcin Pałys – JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji
6 lutego 2014 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział wziął przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Uczestnicy posiedzenia rozpatrywali informację ministra nauki i szkolnictwa wyższego „Miejsce nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii, w systemie nauki i szkolnictwa wyższego w świetle projektowanych regulacji prawnych w tym zakresie”
3 lutego 2014 r. o godz. 10.00 na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z dr Liane Hentschke, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej CNPq (National Council for Scientific and Technological Development) – agencji wykonawczej ds. brazylijskiego programu stypendialnego „Nauka bez granic”. Więcej informacji
Podczas spotkania 3 lutego 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Krajowej Rady Rozwoju Naukowego i Technologicznego Federalnej Republiki Brazylii podpisali porozumienie oraz przyjęli plan pracy na rzecz promocji działalności naukowej i technologicznej.
31 stycznia 2014 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady European University Association (EUA), w którym uczestniczył Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Więcej informacji
18 października 2013 r. Komisja Europejska skierowała zaproszenie do reprezentatywnych profesjonalnych organizacji i stowarzyszeń, działających na poziomie krajowym i europejskim, zainteresowanych wprowadzeniem Europejskiej Karty Zawodowej – European Professional Card (EPC). Karta EPC dotyczyłaby różnych zawodów, w tym inżynierskich. Więcej informacji
17 i 18 stycznia 2014 r. w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Studenci zagraniczni w Polsce 2014”. Konferencja skierowana jest do rektorów, prorektorów, dziekanów, dyrektorów i specjalistów z biur współpracy międzynarodowej i biur promocji, a także przedstawicieli władz samorządowych.
16 i 17 stycznia 2014 r. w Luksemburgu odbywała się konferencja pt. „The German universities in the European Research Area (ERA) – How should we prepare ourselves?”.
9 stycznia w nowym składzie działalność zainaugurowała Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rada jest organem przedstawicielskim nauki i szkolnictwa wyższego działającym w oparciu o ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym. Członkowie RGNiSW byli wybierani przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Radę Główną Instytutów Badawczych oraz organizacje pracodawców. Więcej informacji
KRASP rozpoczyna współpracę z firmą SARE SA, która oferuje komplementarne usługi i profesjonalne narzędzia analityczne wykorzystywane w komunikacji newsletterowej, kampaniach e-mailingowych, konkursach, programach lojalnościowych, komunikacji wewnętrznej i relacjach inwestorskich. W ramach nawiązanej współpracy planowane jest m.in. udostępnienie KRASP produktów SARE. Ponadto partnerzy zamierzają współpracować w zakresie wzajemnego świadczenia usług informacyjnych oraz konsultacyjnych.
12 grudnia 2013 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Umiejętności 15-latków: PISA 2012” organizowana przez Szkołę Główną Handlową i Instytut Filozofii i Socjologii PAN z udziałem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji. Konferencja była okazją do szczegółowego przedstawienia wyników najnowszej edycji międzynarodowego badania PISA (Programme for International Student Assessment), organizowanego od 2000 r. przez OECD. PISA sprawdza umiejętności 15-latków w trzech obszarach: umiejętności matematycznych, czytania i interpretacji oraz rozumowania w naukach przyrodniczych. Jest jednym z najważniejszych projektów badawczych na świecie, uważanym powszechnie za istotny miernik poziomu edukacji. Daje możliwości prześledzenia przemian zachodzących w polskiej edukacji w ostatnich kilkunastu latach.
11 grudnia 2013 r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś a także wiceprzewodniczący KRASP, JM Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki oraz JM Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. zw. Ryszard Zimak spotkali się z Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Leną Kolarską-Bobińską.
11 grudnia 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z JE Ambasadorem Meksyku. Spotkanie ma na celu omówienie współpracy między uczelniami polskimi a uczelniami meksykańskimi.
11 grudnia 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z JE Ambasadorem Brazylii w Polsce Jorge Geraldo Kadrim. Spotkanie ma na celu omówienie współpracy między uczelniami polskimi a uczelniami brazylijskimi.
6 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli władz białoruskich uniwersytetów z przewodniczącym KRASP, prof. Wiesławem Banysiem. Gośćmi KRASP byli: prof. Valery Bashmetau – JM Rektor Politechniki w Witebsku, prof. Helena Zhivitskaya – prorektor ds. nauki i zarządzania Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki w Mińsku, prof. Andrei Boika – prorektor ds. nauki Politechniki w Homlu, prof. Iryna Ryzhykava – prorektor ds. nauki i wychowania Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego w Mińsku, prof. Aliaksandr Maliarevich – dziekan Wydziału Budowy Sprzętu Precyzyjnego Politechniki w Mińsku.
Od 2 do 4 grudnia 2013 r. w Cartagena de las Indias (Kolumbia) odbyła się druga konferencja stowarzyszeń uniwersyteckich, zamykająca trzy lata współpracy dwudziestu partnerów z Ameryki Łacińskiej i Europy w ramach projektu Alfa Puentes. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich był współorganizatorem (wraz z Conselho de Reitores das Universidades Brasileras i Consejo de Rectores de las Universidades Chilenas) jednego z warsztatów nt. „Doctoral candidates and researcher mobility: Strategies for partnership and for capacity building”. W skład delegacji KRASP weszli: JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Przewodniczący KRUP, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Rafał Molencki, dr hab. Marek Frankowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownik Biura KRASP Agata Kulesza.
W ramach programu Alfa Puentes 14 i 15 listopada 2013 roku w Montevideo (Urugwaj) odbyło się seminarium na temat mobilności akademickiej. W spotkaniu uczestniczył dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Rafał Molencki – reprezentant strategiczny Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w projekcie Alfa Puentes oraz Kierownik Biura KRASP Agata Kulesza. Podczas seminarium prof. dr hab. Rafał Molencki wygłosił referat pt. „The problem of trust in recognizing foreign academic credentials: the European perspective”.
Od 11 do 13 listopada 2013 r. odbywały się będzie posiedzenia Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego KRASP. Uczestników obu wydarzeń gościł Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś jako gość specjalny uczestniczył w czwartym wyjazdowym posiedzeniu Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP, które odbyło się w Pałacu Odrowążów w Chlewiskach k/Szydłowca.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wraz z Sekretarzem Generalnym KRASP, prof. Andrzejem Kraśniewskim uczestniczyli w posiedzeniu Rady European University Association (EUA) i walnym zgromadzeniu EUA (EUA Council & EUA General Assembly), które odbyło się w Uniwersytecie Michała Römera w Wilnie (Mykolas Romeris University) 25 października 2013 r.
21 października 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, wiceprzewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki oraz Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, wiceprzewodniczący KRUP, podpisali porozumienie między KRASP a Krajową Radą Rozwoju Naukowego i Technologicznego (CNPq) Federacyjnej Republiki Brazylii. Na mocy tego porozumienia Polska przystąpiła do brazylijskiego programu stypendialnego „Ciência sem fronteiras” – „Nauka bez granic”.
17 października 2013 r. o godz. 12.00 w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni publicznych, poświęcone przedstawieniu problemów zgłaszanych w związku z projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
W Opolu i Prószkowie odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W obradach uczestniczyć będzie Przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Obrady połączone były z pierwszym Akademickim Forum Rektorów Polskich i Portugalskich Uczelni Technicznych z udziałem członków CCISC (Portugalska Rada Koordynacyjna Politechnik).
Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego 2013/2014 Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, za pośrednictwem Telewizji internetowej UŚ, składa najlepsze życzenia wszystkim Studentom – satysfakcji ze zdobywania wiedzy, harmonijnego rozwoju, pozwalającego na realizację śmiałych i ambitnych planów, wielu sukcesów i radości. Szczególnie serdeczne słowa kieruje do immatrykulowanych studentów, życząc im jak najlepszych wyników w nauce, zadowolenia z wybranego kierunku studiów i odwagi w wyznaczaniu życiowych celów oraz wytrwałości w ich osiąganiu.
1 października 2013 r. o godz. 11.00 odbyła się uroczystość otwarcia 650. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim. W uroczystości uczestniczył Przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
30 września 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie Fabryki Inżynierów XXI wieku – inwestycji Politechniki Łódzkiej. W otwarciu uczestniczył Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
KRASP zadeklarowała aktywny udział w działaniach rozwijających cyfrowe umiejętności w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Wśród działań podejmowanych przez uczelnie członkowskie wymienić można m.in.: organizację przedsięwzięć z zakresu przeciwdziałania przejawom wykluczenia cyfrowego, promocję nowych technologii z firmami z sektora IT i instytucjami pożytku publicznego, organizację konferencji naukowych (np. „Uczelnia Cyfrowa”, „Cyfrowo wykluczeni”, „Dostępność w sieci”), organizację akcji informacyjnych poświęconych zagadnieniu wykluczenia cyfrowego, przygotowanie programów edukacyjnych adresowanych do uczniów i nauczycieli szkół wszystkich szczebli, dostosowanie, w jeszcze większym stopniu, infrastruktury informatycznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia dostępności nowoczesnych technologii, tworzenie nowych kierunków studiów w obszarze e-umiejętności.
12 września 2013 r. odbyło się posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Uczestników spotkania gościć będzie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Obradom przewodniczył przewodniczący KRASP,prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
29 sierpnia 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś uczestniczył w spotkaniu dotyczącym uczestnictwa polskich uczelni w programie „Ciência sem Fronteiras” zainicjowanym przez rząd Brazylii. Więcej informacji
19 lipca 2013 r., Przedstawiciele KRASP uczestniczyli w spotkaniu z premierem RP Donaldem Tuskiem i minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbarą Kudrycką. Spotkanie, które odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, poświęcone było priorytetom rządu w nauce i szkolnictwie wyższym, a także wyzwaniom i szansom stojącym przed środowiskiem naukowym w Polsce.
11 lipca 2013 r. o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się seminarium eksperckie dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Seminarium pt. „Finansowanie uczelni a konkurencyjność szkolnictwa wyższego” organizowane było przez Kancelarię Prezydenta RP.
5 lipca 2013 r. w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Polskiej Akademii Nauk (PAN).
1 lipca 2013 r. o godz. 18.00 w siedzibie Rezydencji Francji w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dr Corinne Baylac. Odznaczenie wręczy Wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.
W sobotę 22 czerwca 2013 r. w Uniwersytecie Wrocławskim doszło do zakłócenia wykładu prof. Zbigniewa Baumana. Jest to kolejny przypadek „złamania zasad i wartości akademickich oraz prawa” – powiedział w wywiadzie dla PAP przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Zachęcamy do lektury wywiadu, który dostępny jest tutaj.
19 czerwca 2013 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W posiedzeniu uczestniczył Przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
12 czerwca 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Jakość w kształceniu praktycznym na poziomie wyższym – europejskie przykłady i możliwości dla Polski”. Konferencja była okazją do wymiany poglądów i wspólnej refleksji nad tym, w jaki sposób najlepiej realizować nowoczesne kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy. Dyskusja odbyła się w gronie ekspertów i praktyków: rektorów, pracodawców, przedstawicieli administracji publicznej, przy szerokim udziale panelistów z wyróżniających się europejskich uczelni.
6 czerwca 2013 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „KIC jako centrum innowacji i przedsiębiorczości”. O współpracy polskiego środowiska naukowego i biznesowego rozmawiać będą: komisarz europejski ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbara Kudrycka, rektorzy szkół wyższych, prezesi największych spółek branży przemysłowej, szefowie jednostek powołanych do wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.
4 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP, którego tematem był apel środowiska akademickiego do Parlamentu i Rządu RP w sprawie nadania najwyższego priorytetu rozwojowi szkolnictwa wyższego, nauki i kultury w najbliższych dziesięcioleciach.
W dniach 30 oraz 31 maja 2013 r. odbyła się konferencja First Arab-Euro Conference on Higher Education, której gospodarzem był Uniwersytet w Barcelonie. W konferencji uczestniczył przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś uczestniczył w XIII Szkole Fundacji Rektorów Polskich, podczas której wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kadencja 2012–16: wyzwania i plany rozwojowe szkolnictwa wyższego”. Tegoroczne spotkania było okazją do omówienia zagadnień dotyczących zamówień publicznych, programów finansowanych ze środków europejskich oraz zarządzania szkołą wyższą.
W dniach 13 do 15 maja 2013 r. w Katowicach odbył się V Europejski Kongres Gospodarczy. Trzydniowe wydarzenie składało się z debat, spotkań i licznych wydarzeń towarzyszących. Wzięło w nim udział ponad 6 tysięcy gości z Polski i krajów europejskich. W Kongresie uczestniczył także przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyły się posiedzenie Prezydium (26 kwietnia 2013 r.) oraz posiedzenie Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (26 – 27 kwietnia).
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, wziął udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w trakcie którego tytuł doktora honoris causa UKW otrzymał Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Uroczystość odbyła się 25 kwietnia 2013 r. o godz. 14.30 w sali koncertowej UKW gmachu Copernicanum w Bydgoszczy.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, jako gość specjalny, wziął udział w drugim wyjazdowym posiedzeniu Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP w kadencji 2012−2016. Podczas posiedzenia prof. Wiesław Banyś omówił aktualne sprawy szkolnictwa wyższego. Przewodniczący KRASP wprowadził również do dyskusji nt. propozycji Związków Zawodowych, m.in. dotyczących funduszu socjalnego i zbiorowego układu pracy.
19 kwietnia 2013 r. odbyło się III Sympozjum Centrum Analiz i Dialogu Fundacji Rektorów Polskich pt. „Financing and deregulation in higher education”. Referentami w ramach poszczególnych sesji byli wybitni eksperci z kraju i z zagranicy, specjalizujący się w problematyce finansowania szkolnictwa wyższego i deregulacji.
W Sympozjum, które miało miejsce w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego uczestniczyli rektorzy uczelni członkowskich KRASP, przewodniczący KRASP oraz honorowa przewodnicząca KRASP.
Od 18 do 19 kwietnia 2013 r. w Gliwicach odbyło się Zgromadzenie Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. W pierwszym dniu obrad uczestniczył przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Zgromadzenie miało charakter dyskursu panelowego pt. „Strategie działań w kryzysie; uwarunkowania, doświadczenia, nowe szanse”.
Wspólna deklaracja Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Uniwersytetów Francuskich oraz Konferencji Rektorów Uczelni Niemieckich apelującą do rządów oraz Unii Europejskiej o nadanie najwyższego priorytetu inwestycjom w modernizację i rozwój szkolnictwa wyższego, badania naukowe oraz w innowacje.
Wspólny protest KRASP, KRZaSP oraz Parlamentu Studentów RP przeciwko regulacji zawartej w części założeń nowelizacji Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zmieniającej zasady wyboru przewodniczącego RGNiSW oraz wspólny sprzeciw KRASP i KRZaSP wobec odrzucenia przez Ministra NiSW wniosku o nadanie osobowości prawnej obu Konferencjom.
Od 10 do 12 kwietnia 2013 r. w Uniwersytecie Ghent w Belgii odbywać się będzie konferencja „European Universities – Global Engagement”. Konferencja połączona będzie z posiedzeniem Rady European University Association oraz dorocznym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego EUA. W spotkaniu udział wezmą rektorzy uczelni polskich, członkowie EUA oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Sekretarz Generalny KRASP, prof. Andrzej Kraśniewski i Kierownik Biura KRASP, Agata Kulesza.
8 kwietnia 2013 r. przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr hab. Wiesław Banyś wygłosił wykład pt. „Szkolnictwo wyższe i nauka fundamentem modernizacji kraju” podczas Seminarium Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Skupiające każdorazowo ok. 200 uczestników Seminarium PAU odbywa się comiesięcznie od 2002 roku. O wygłoszenie wykładów proszone są wybitne autorytety. Seminarium stanowi forum dyskusji nad wyzwaniami epoki.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Polskiej Akademii Umiejętności.
4 kwietnia 2013 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział wziął przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. W trakcie obrad rozpatrzona została Informacja ministra nauki i szkolnictwa wyższego nt. funkcjonowania w praktyce przepisów ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, w zakresie postępowań o nadanie stopnia doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora wraz ze stanowiskiem wobec problemu tzw. „turystyki habilitacyjnej”.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś 22 marca 2013 r. uczestniczył w panelu pt. „Krajowe Ramy Kwalifikacji – Kolejne Realne Komplikacje czy Kompleksowa Reforma Kształcenia”. Wydarzenie było organizowane w ramach Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów RP w Kościelisku.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wziął udział w spotkaniu dotyczącym zasad podziału środków na realizację pierwszego etapu poprawy wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych, ujętych w ustawie budżetowej na rok 2013. Spotkanie odbyło się 21 marca 2013 r. o godz. 11.00 w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z inicjatywy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej oraz Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesława Banysia 21 marca 2013 r. o godz. 14.00 w siedzibie Ministerstwa odbyło się spotkanie na temat debat, w którym udział wzięli członkowie Prezydium KRASP.
W dniach 11 -14 marca 2013 w Hong-Kongu odbyła się prestiżowa konferencja APAIE pt. An Ascendant Asia-Pacific: International Higher Education in the 21st Century. APAIE (Asia Pacific Association for International Education) to organizacja pozarządowa, której celem jest promocja międzynarodowego szkolnictwa wyższego w regionie Azji i Pacyfiku. Coroczna Konferencja APAIE gromadzi ponad 1000 uczestników z całego świata.
8 marca 2013 r. Uniwersytet Warszawski obchodził 45. rocznicę wydarzeń Marca’68. Przedstawiciele władz uczelni, pracownicy, studenci i sympatycy uczelni zgromadzili się przed pamiątkową tablicą, by uczcić pamięć dramatycznych wydarzeń – studenckich demonstracji i ich pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele prezydenta RP, były premier Tadeusz Mazowiecki, a także osoby związane z tamtymi wydarzeniami. W uroczystości uczestniczył również przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
7 marca 2013 r. w Buenos Aires (Argentyna) odbył się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom szkolnictwa wyższego – „La experiencia europea en la articulación de las Conferencias de Rectores”. W spotkaniu, jako przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, wziął udział prof. dr hab. Rafał Molencki – dziekan Wydziału Filologicznego UŚ. Podczas panelu dyskusyjnego dotyczącego koordynacji współpracy uniwersytetów z perspektywy doświadczeń European University Association (EUA) i konferencji rektorów, prof. Rafał Molencki, wraz z kierownik Biura KRASP, Agatą Kuleszą, mówił o polskich doświadczeniach w tym zakresie.
5 i 6 marca 2013 r. Universidad Nacional de Cuyo w Mendozie (Argentyna) gościł uczestników konferencji odbywającej się w ramach projektu Alfa Puentes, poświęconej konsolidacji i rozszerzeniu mobilności akademickiej. Podczas spotkania Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich reprezentował prof. dr hab. Rafał Molencki – dziekan Wydziału Filologicznego UŚ.
W czwartek 28 lutego 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się seminarium eksperckie pt. „Uczelnie i ich regiony”. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele m.in.: szkół wyższych, regionów, samorządów, biznesu oraz eksperci. W wydarzeniu wziął udział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Od 17 do 19 lutego 2013 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu gościł uczestników posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W obradach, od 17 do 18 lutego, uczestniczył przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
14 i 15 lutego 2013 r. w Pradze odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Czeskich. W wydarzeniu udział wziął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. W programie przewidziano m.in. konferencję prasową, spotkanie z gośćmi z zagranicy, a także omówienie raportu z działalności w roku 2012 i budżetu na rok 2013.
7 lutego 2013 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W wydarzeniu udział wziął przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Podczas posiedzenia zostały rozpatrzone Informacje Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat „Projektu założeń do ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw” oraz „Projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw”.
28 stycznia 2013 r. w Brennej odbyło się otwarcie XX Konferencji Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, w której wziął udział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
25 stycznia 2013 r. w Istambule odbędzie się posiedzenie Rady European University Association (EUA), w którym uczestniczył, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
17 stycznia 2013 r. w Warszawie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotkał się z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Nauki. Przedmiotem spotkania było omówienie m.in. założeń i zmian do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Ruch Obywatele Nauki powstał w środowiskach naukowców reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Stowarzyszenie ma na celu wywołanie szerokiej debaty publicznej nad stanem i przyszłością polskiej nauki oraz wspieranie koniecznych zmian, służących podniesieniu jej jakości.
Pismo informujące o powstaniu i działalności ruchu Obywatele Nauki
17 stycznia 2013 r. w Warszawie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotkał się z przedstawicielami Rady Młodych Naukowców. Przedmiotem spotkania były m.in. założenia do zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Od 17 do 18 stycznia 2013 r. w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Studenci zagraniczni w Polsce 2013”, poświęcona aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, rozwojowi mobilności studentów i pracowników naukowych, a także promocji potencjału intelektualnego miast i regionów.
10 i 11 stycznia 2013 r. w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej odbyło się posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Od 9 do 11 grudnia 2012 r. w Sobieniach Złocistych k. Warszawy odbyło się pierwsze wyjazdowe posiedzenie Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP. W spotkaniu, 9 i 10 grudnia, udział wziął przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
7 grudnia 2012 r. w auli Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (al. Adama Mickiewicza 30) odbyły się uroczyste obchody Dnia Górnika. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i wydziałowe oraz nagrody, wyróżnienia i stypendia. W uroczystości udział wziął przewodniczący KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
7 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 w Collegium Novum UJ w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w V edycji konkursu „Najbardziej prodoktorancka uczelnia w Polsce – ProDok 2012”.
Szanowni Państwo Rektorzy
-Członkowie KRASP
Uprzejmie przypominam o kampanii na rzecz zagwarantowania odpowiednich funduszy europejskich przeznaczonych na badania oraz gorąco proszę o spowodowanie, by informacja o petycji ISE “A Petition for the attention of the EU Heads of State or Government: A top priority for Europe: secure the EU research and innovation budget!” pojawiła się na stronach internetowych Państwa uczelni wraz z apelem o jej podpisywanie.
Tekst petycji znajduje się na stronie. Jest tam również opisany sposób jej sygnowania.
Mój apel jest następstwem uzyskania informacji, że wśród sygnatariuszy petycji środowisko polskich naukowców jest – jak dotąd – reprezentowane nadzwyczaj skromnie.
Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Przewodniczący KRASP
W środę 5 grudnia 2012 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji z Chin. Delegatów, z wiceministrem edukacji Chin Du Yubo na czele, podjęła podsekretarz stanu dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz. Wizyta była okazją do omówienia zagadnień związanych z uznawalnością wykształcenia, a także możliwości intensyfikacji współpracy pomiędzy polskimi i chińskim uczelniami.
Od 4 do 5 grudnia 2012 r. w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej odbywała się konferencja promująca projekt „eUczelnia – platforma rozwoju uczelni wyższych” połączona z posiedzeniem członków Komisji ds. Infrastruktury Informacyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Pierwszego dnia w wydarzeniu uczestniczył przewodniczący KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
Od 22 do 24 listopada 2012 r. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie gościły uczestników posiedzenia Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W programie wydarzenia znajdowały się m.in. następujące kwestie: nowa perspektywa finansowania programów UE 2014-2020, transfer technologii i komercjalizacja wyników prac badawczych, patenty i własność intelektualna w uczelniach, system kształcenia w uczelniach i system oświaty oraz zamówienia publiczne w szkolnictwie wyższym i nauce.
Drodzy Studenci,
z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.
W tym wyjątkowym dniu, upamiętniającym wydarzenia z 1939 roku w Pradze, życzę wszystkim studentom odwagi w kreatywnym kształtowaniu siebie oraz nowych wyzwań, osiągania jak najlepszych wyników w nauce, ciekawości i pasji w zgłębianiu wiedzy oraz prawdziwego rozkwitu Waszych talentów, a także radości z życia studenckiego.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Przewodniczący KRASP
– Zobacz życzenia Jego Magnificencji
– Pismo Jego Magnificencji do Przewodniczącej Samorządu Parlamentu Studentów
26 października 2012 roku odbyło się w Brukseli kolejne posiedzenie Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (European University Association – EUA). W czasie tego spotkania zarząd EUA oraz przewodniczący narodowych konferencji rektorów, w tym naszej – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, postanowili wystąpić z apelem do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Szefów rządów państw UE o utrzymanie planowanego, zwiększonego, budżetu przyszłego programu ramowego Horyzont 2020 oraz skonsolidowanego nowego programu – Erasmus dla Wszystkich.
W dniach 7−15 listopada 2012 r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wraz z Honorową Przewodniczą oraz Kierownikiem biura KRASP udał się z wizytą do Brazylii. Wziął udział w międzynarodowej konferencji pt. „Innovative Strategies for Higher Education in Latin America and Europe: International Collaboration and Regional Development”, która odbyła się w Sao Paulo od 11 do 14 listopada. Organizatorami konferencji byli: European University Association (EUA), Association of Universities ‘Grupo Montevideo’ (AUGM) oraz Observatory of EU-LA Relations (OBREAL).
Wprowadzona reformą szkolnictwa wyższego Karta Praw Studenta została podpisana podczas spotkania minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbary Kudryckiej z rektorami uczelni polskich. W spotkaniu, które odbyło się 20 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uczestniczyło ponad 120 rektorów publicznych i niepublicznych szkół wyższych. W imieniu rektorów dokument sygnował przewodniczący KRASP, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W przededniu nowego roku akademickiego rektorzy uczelni spotkali się z minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Barbarą Kudrycką. Spotkanie, które miało formę debaty poświęconej szkolnictwu wyższemu w Polsce odbyło się 20 września 2012 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział przewodniczący KRASP, rektor Wiesław Banyś.
Spotkanie było okazją do omówienia celów i wyzwań stających przed szkolnictwem wyższym, m.in.: nowych mechanizmów projakościowego finansowania, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, umiędzynarodowienia uczelni oraz konkurencyjności polskiej nauki w świecie.
19 września 2012 r. odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów Fundacji Rektorów Polskich i Instytutu Społeczeństwa Wiedzy. W spotkaniu udział weźmie przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. W programie spotkania przewidziano wystąpienia z okazji jubileuszu Fundacji Rektorów Polskich oraz debatę panelową na temat „Uczelnie w systemie uczenia się przez całe życie”.
W dniach 9-10 września 2012 r. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się posiedzenie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, któremu przewodniczył prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
7 września 2012 r. o godz. 10.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Adama Mickiewicza 2012. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honoruje się nią osobistości lub instytucje za umacnianie współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.
Podczas posiedzenia Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w dniu 26 maja 2012 r. odbyły się wybory nowych władz KRASP w kadencji 2012-2016.